Spotkania z autorami Przewodnika po Ziemi Lubaczowskiej

8

Dostępny jest już napisany w języku ukraińskim „Przewodnik. Ścieżkami przodków. Powiat Lubaczowski”. Jego autorzy spotkali się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie i w Zespole Szkół w Oleszycach z uczniami szkół średnich, którzy pochodzą z Ukrainy.

Przewodnik napisali Chrystyna Dubnycka, Roman Strechaluk i Stanisław Kłosowski. W publikacji opisane są najważniejsze zabytki kultury ukraińskiej, które znajdują się na terenie naszego powiatu. Są to głównie cerkwie, cerkwiska i cmentarze świadczące o wielokulturowości naszego terenu. W czasie spotkań w Lubaczowie i Oleszycach autorzy opowiadali o swej pracy nad publikacją. Przypomnieli o corocznych, odbywających się od ponad 10 lat, ekspedycjach na Ziemię Lubaczowską, w trakcie których członkowie stowarzyszenia i wolontariusze porządkują cmentarze. Swoje wystąpienie wzbogacili prezentacją zdjęć i filmem dotyczącym ich pobytu w powiecie lubaczowskim.

– Nam szczególnie zapadła w pamięć opowieść Stanisława, którego babcia, urodziła się w 1940 r. w polsko-ukraińskiej rodzinie w Starym Bruśnie – czytamy na społecznościowym profilu Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie.

Na zakończenie spotkań, które zorganizowano z inicjatywy Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie, rozdane zostały darmowe egzemplarze Przewodnika i pliki fotografii prezentujące wybrane zabytki Ziemi Lubaczowskiej. 

Galeria zdjęć, fot. Powiatowe centrum Kultury w Lubaczowie.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

8 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here