Jak sprzedać nieruchomość?

0

Niezależnie od tego, czy chcemy kupić mieszkanie lub działkę, czy ją sprzedać, powinniśmy się zatroszczyć o przygotowanie właściwej umowy dla tego typu transakcji. Warto tutaj skorzystać z pomocy prawnika, który zadba o to, aby w umowie znalazły się wszystkie niezbędne zapisy. Samą umowę oczywiście zawrzeć można jedynie przed notariuszem. To on powinien zadbać, aby umowa została spisana poprawnie, ale – szczególnie przy sprzedaży dużych obiektów – warto wcześniej taką transakcję omówić jeszcze ze specjalistą od nieruchomości. 

  1. 1. Nieruchomość – co to?
  2. 2. Forma sprzedaży nieruchomości
  3. 3. Czego oczekiwać od notariusza?

Nieruchomość – co to?

Według obowiązującego w Polsce prawa nieruchomość to sam grunt, a więc część powierzchni ziemskiej stanowiąca odrębny przedmiot własności. To także budynek lub budynki trwale związane z danym gruntem, a także lokal lub lokale wydzielone z danego budynku jako odrębny przedmiot własności. Do wszystkich tych nieruchomości stosuje się te same przepisy określające formę umowy sprzedaży. Nie ma tutaj znaczenia (z punktu widzenia prawa) czy grunt to działki budowlane, rekreacyjne, grunty orne czy lasy. Nie ma również znaczenia czy budynki stanowią powierzchni użytkowe czy są przygotowane pod zamieszkanie. Nie ma także znaczenia, czy lokale są mieszkalne czy użytkowe. Do samego akty sprzedaży potrzebny jest odpis z księgi wieczystej, dowody osobiste osoby sprzedającej i kupującej, a także ewentualnie inne, których przedstawienia może zażyczyć sobie notariusz. 

Forma sprzedaży nieruchomości

Przed zawarciem umowy, która zakłada przekazanie praw własności warto skonsultować się z prawnikiem. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że nie tylko sprzedaż nieruchomości powinna zostać spisana w formie aktu notarialnego. Każdy prawnik nieruchomości zwróci uwagę, że ten obowiązek dotyczy każdej formy przeniesienia własności, a więc także akty darowizny lub zamiany. Tutaj nie ma znaczenia, czy przekazanie wiąże się transakcją finansową czy nie (oczywiście dla urzędu skarbowego będzie to miało znaczenie), chodzi o sam fakt zmiany właściciela danej nieruchomości, a nie formę, w jakiej się to dokonuje. Akt notarialny nie jest natomiast potrzebny przy umowie najmu, dzierżawy czy użyczenia, ponieważ przenoszą one posiadanie a nie samą własność.

Czego oczekiwać od notariusza?

Notariusz powinien czuwać nad zabezpieczeniem praw i interesów obydwu stron aktu oraz innych osób, dla których akt może mieć skutki prawne. Notariusz nie może zgodzić się na wykonanie czynności niezgodnej z obowiązującym prawem. Notariusz gromadzi wszelkie niezbędne informacje i dokumenty. Najczęściej przekazuje projekt stronom do akceptacji.Sporządzenie umowy przez niego i podpisanie jej przed nim ma stanowić gwarancję, że żadna ze stron nie zostanie w wyniku aktu poszkodowana.  


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here