W naszym regionie obchodzono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

1

Tradycyjnie instytucje z naszego powiatu przyłączyły się do Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. W tym roku 27 – 29 stycznia zaprosiły na spotkania, wykłady, odczyty i wystawę.

fot. Marcin Materniak

W ramach obchodów Tomasz Róg – Dyrektor Muzeum Kresów wygłosił wykład pt. „Obóz pracy Żydów w Cieszanowie” w MBP w Lubaczowie i Cieszanowie. Z kolei Simon Lavee Łukawiecki – autor książki „Oddział niezwyciężonych. Drużyna żydowskich partyzantów Armii Krajowej pod dowództwem Edmunda Łukawieckiego w latach 1941- 1944” spotkał się z młodzieżą w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Baszni Dolnej i w Lisich Jamach oraz z czytelnikami MBP w Cieszanowie. W uroczystościach wzięła udział także Lucia Retman – autorka książki pt. „Perły albo życie”, w której zawarła swoje wspomnienia. W MBP w Lubaczowie mówiła o tym, jak w czasie wojny Zofia Pomorska wynajęła jej mieszkanie narażając swoje życie i załatwiła jej u księdza metrykę na nazwisko Janina Kogut. W lubaczowskiej Bibliotece otwarto również wystawę „Samarytanie z Markowej”. Poświęcona jest ona rodzinie Ulmów – Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom. W programie obchodów znalazły się także uroczystości przy obelisku na „Plebańskim Polu” pod Dachnowem, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Obchody zakończyły się spotkaniem z Piotrem Zubowskim – Dyrektorem Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie, autorem książki „Obertyn – opowieści o życiu miasteczka”. W książce na podstawie relacji mówionych i spisanych wspomnień przedstawiono historię przesiedleń związanych z zawieruchą wojenną oraz późniejszą polityką władz polskich i radzieckich.

Organizatorami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Lubaczowie byli Starostwo Powiatowe w Lubaczowie, Urząd Miejski w Lubaczowie, Urząd Gminy w Lubaczowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Lubaczowie z/s w Baszni Dolnej.

AH, elubaczow.com

Galeria zdjęć, fot. Marcin Materniak.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here