Nasze gminy wyludniają się – dramatyczny raport

17

Które gminy naszego regionu wyludniają się najszybciej? W niechlubnym Rankingu Gmin Podkarpacia samorządy z powiatu lubaczowskiego są niestety w ścisłej czołówce.

Niedawno został opublikowany najnowszy Ranking Gmin Podkarpacia z najwyższym ujemnym saldem migracji, który przygotowała Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej. Dane za 2018 r. w przeliczeniu na 1000 mieszkańców wskazują, że niektóre gminy z powiatu lubaczowskiego mają powód do zmartwienia. W „TOP25” wyludniających się gmin znalazło się aż 5 naszych samorządów. Najszybciej według tych statystyk wyludnia się Gmina Cieszanów, która w zestawieniu 25 gmin z naszego województwa zajęła 1. miejsce z saldem migracji -11,99. Na 10. miejscu znajduje się Gmina Horyniec-Zdrój z saldem -8,62. Gmina Oleszyce uzyskując wynik -6,39 znalazła się na 18. miejscu, zaraz za nią, na 19. miejscu, pojawiła się Gmina Stary Dzików (-6,36). Źle wypadła także Gmina Miejska Lubaczów, która z saldem -5,72 znalazła się na 24. miejscu.

Statystyki te potwierdzają, że stale ubywa nam mieszkańców. Mamy u nas także ujemny przyrost naturalny i starzejące się społeczeństwo. Właśnie w wyjątkowo małej liczbie urodzeń swoją pozycję w rankingu zawdzięcza gmina Cieszanów. Jej włodarz mówi jednak, że sam samorząd może niewiele zrobić.

Rok 2018 był w naszej gminie bardzo niski pod względem liczby urodzin. My jako samorząd, stworzyliśmy wyjątkowo dobre warunki do mieszkania i wychowywania dzieci na naszym terenie. Mamy sześć przedszkoli i sześć szkół, świetnie wyposażone placówki kulturalne i edukacyjne, czy obiekty do aktywności fizycznej. Sytuację miało poprawić 500 plus, ale tego efektu nie widać. Dodatkowo, małym miasteczkom ogranicza się możliwości pozyskania środków – podsumowuje burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny.

Na drugim końcu zestawiania są gminy z Podkarpacia, które odnotowują wzrost liczby mieszkańców. Liderem jest podrzeszowska gmina wiejska Krasne, której saldo migracji wyniosło +14,97. Koleje są: Pysznica (+13,06), Trzebownisko (+10,28) i Krasiczyn (+9,87).

AH, elubaczow.com


17 komentarze

 1. Chyba nikt nie jest zdzwiniony, Lubaczów ma bliżej do miasta na Ukrainie niż w Polsce. Żadnej galerii handlowej, rozrywek, nawet porzadnej restauracji w której można spokojnie posiedzieć wieczorem. W całkiem bliskim sąsiedztwie mamy Tomaszow Lubelski i różnica pomiędzy tymi miastami jest delikatnie ujmując, spora

 2. 500+ nigdy nie poprawi dzietnosci.program ktory kosztuje miliardy , skubie podatnikow po kieszeni i nic wiecej .Obnizcie podatki pozwolcie uwolnic gospodarke.podatki i regulacje tylko sprawia ze ludzie beda stad uciekac na zachod. Panstwo chcac zagwarantowac nam coraz wiecej (500+ , 3, 14 emerytura, placa minimalna) doprowadzi do zubozenia wszystkich malo i srednio zarabiajacach.

  • Co z tego ze jest 500+ jak 25% społeczeństwa cierpi na bezpłodność i z roku na rok to rośnie… Sama statystyka pokazała ze w momencie w prowadzenia 500+ jest mniej urodzeń niż jak nie było 500+ … Chemiczna żywność, nerwowy tryb życia, nie wyspanie się oraz brak stabilności ekonomicznej powoduje takie skutki… Sam Lubaczów wyludnia się dosyć mocno. Za mojej młodości tyle dzieciaków po parku rynku biegało przez cały rok ze brak słów… a dziś osoby grubo po 30 roku życia się spotyka … Okres Wigilii to był szał i szczęśliwsze życie było przyjemnie iśc na miasto a dziś mało nie zabiją się ludzie aby szybko zakupy zrobić i do swoich norek wrócić..

 3. Witam,nikogo to raczej nie powinno dziwić,wystarczy spojrzeć po urzędach jak funkcjonuje nasze miasteczko, rączka rączke myje itd, tu się wszystko da załatwić tylko nie przyszłość dla ludzi,Lubaczów się kończy i żadna partia tego nie zmieni,festiwal obietnic przed wyborami i smutną rzeczywistość dzień po nich,z tego miejsca dziękuję rządzącym Lubaczowem zrobiliście wszystko by ludzie stąd uciekali,

 4. Przede wszystkim brak miejsc pracy i jakichkolwiek szans na rozwój, niskie zarobki i ZERO INWESTORÓW co mnie bardzo dziwi bo mamy tanią siłę roboczą … pod granicą niemiecką za pracę na zwykłej linii produkcyjnej płacą na rękę minimum 4000 – 5000 zł …. u nas tyle niektórzy zarabiają, być może pracownicy banków czy niektórych urzędów, a raczej ich kierownicy i nauczyciele, reszta ma minimum lub ciut powyżej. Nie zgodzę się z przedmówcą że w urzędach rączka rączkę myje ponieważ nikt się nie podkłada na swoją zgubę, urzędnicy nie są debilami i przepisy znają, jeśli nie zawsze mają dostęp do rozporządzeń, kodeksów, lexa bądź do opinii radcy i raczej sami nic nie mogą … ewentualnie wyjść z inicjatywą. Uważam że wszystko zależy od włodarza … pomysły i oczywiście pisanie projektów na przedsięwzięcia inwestycyjne, pozyskiwać dotacje na różne projekty społeczne z programów regionalnych i przede wszystkim pozyskiwać inwestorów …. co tu dużo pisać, takie budynki jak stare kino obok LO niszczeje, dawne PKP straszy powybijanymi szybami i myszoszczurami, Targowisko świeci pustkami …. zero inicjatyw … zorganizowania lata w mieście dla dzieci, w ogóle ferii nawet to zajęcia na 2 godziny dziennie dla dzieci które uczestniczą w zajęciach … chóry, comba basowe … przecież ludzie pracują! Będzie praca, możliwość jej zmiany to ludzie zostaną …

 5. Przepraszam, że tak się wtrącę w dyskusję. Ale komu ma niby zależeć na tym, aby przyciągnąć tutaj inwestorów? Historykowi, który nie ma pojęcia o przedsiębiorczości i zarządzaniu?? Ja chętnie dowiedziałbym się jakie działania zostały podjęte przez Pana aktualnego wicestarostę Pana Głaza jak jeszcze piastował stanowisko ds. inwestycji w UM Lubaczów oraz kierownika tych inicjatyw.
  O rozliczaniu takich projektów jak nowe targowisko nawet nie wspominam. Bo niby kto miałby rozliczyć tych, którzy za to odpowiadają??

 6. Żadne czary mary nie pomogą, jak nie będzie dobrej drogi łączącej A4, S19, S17 z Lubaczowem.
  Dwa – Lubaczów niestety leży poza zasięgiem zainteresowania inwestorów ze względu na odległości jakie dzielą z najbliższymi miejscowościami takimi jak Jarosław czy Tomaszów Lubelski, gdzie znajdują się ośrodki więcej lub mniej przemysłowe.
  Mając parę groszy na inwestycję lepiej jest te pieniądze zainwestować w Jarosławiu, gdzie mamy dostęp do A4, do firm kooperujących, bliżej jest do lotniska, więcej ludzi z większym lub mniejszym doświadczeniem. Więc nie ma co się dziwić, że ludzie opuszczają te tereny.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here