Cieszanów, Narol: Burmistrzowie małych miast piszą do premiera

0

Burmistrzowie sześciu podkarpackich miast, w tym Cieszanowa i Narola, podpisali wspólną prośbę do premiera Mateusza Morawieckiego o ujęcie ich jednostek na liście miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Zmiana pomogłaby im ubiegać się o większe środki z programów Unii Europejskiej.

Fot. romowicz.pl

W 2017 roku Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiedziało silne wsparcie dla miast średnich, które ma wynieść ponad 2,5 miliarda złotych. W tym celu utworzona została lista miast średnich, które zostaną takim wsparciem objęte. Miasta średnie w ekspertyzie PAN zostały zdefiniowane jako miejscowości poniżej stolicy województwa i powyżej 20 tys. mieszkańców (powyżej 15 tys., jeśli było to miasto powiatowe). I właśnie te sztywne zapisy wzbudzają niepokój burmistrzów podkarpackich miast – Ustrzyk Dolnych, Leska, Zagórza, Cieszanowa (Zdzisława Zadwornego), Narola (Grzegorza Dominika) i Kańczugi. Włodarze wystosowali wspólny apel do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o zmianę zapisów, które w ich ocenie są krzywdzące.

Jak mówił, burmistrz Zdzisław Zadworny, chodzi o to by kryteriami przyznawania dofinansowań unijnych były wartości merytoryczne w złożonym wniosku, a nie sztywny zapis o liczbie mieszkańców. Dodał także, że takie działania byłby elementem polityki zrównoważonego rozwoju.

Polska w Europie zabiega o to żeby pozyskać dodatkowe środki, ponieważ jako kraj jesteśmy w stosunku do krajów zachodnich na niższym poziomie. My dokładnie chcemy tego samego w skali kraju – mówił podczas bierfingu prasowego burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny.

List z prośbą do Premiera o pochylenie się nad problemem małych miast został podpisany przez pięciu burmistrzów. Podpisać mogą go kolejni, bo lista wsparcia jest otwarta.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here