Na myśl o swojej pracy czujesz ucisk w żołądku i każdego dnia odliczasz minuty do jej zakończenia? A co gdybyś dowiedział się, że nawet najgorsza praca możesz sobie uprzyjemnić i sprawić, żeby przestała być źródłem stresu? Oczywiście nie wszystko możesz zmienić (na przykład swojego szefa), ale wciąż pozostaje wiele drobnych, a jednak znaczących elementów, na które masz wpływ. Dzięki nim progi miejsca pracy przekroczysz z uśmiechem. Poznasz je w tym artykule!

Domowe akcenty na biurku

Postaraj się, aby twoje najbliższe otoczenie – czyli biurko – nie wyglądało surowo i wrogo, a przyjaźnie. Dlatego umieść na nim elementy, które kojarzą ci się z najbliższymi osobami czy ulubionymi zajęciami. Ustaw na nim kolorowy pojemnik na długopisy zrobiony przez twoje dziecko, ramkę ze zdjęciem przywołującym na myśl miłe wspomnienia lub marzenia (zdjęcie twojej wymarzonej wakacyjnej destynacji) czy karteczkę z ulubionym cytatem. Wszystko to sprawi, że poczujesz się bardziej jak w domu, a mniej jak w miejscu, w którym odsiadujesz wyrok. Nie zapomnij też, aby nie przesadzić – postaw raczej na jeden akcent zamiast na cały kram krzyczących gadżetów.

Kawa w ulubionym kubku

Pyszny, aromatyczny napój dodający energii, wypity z ulubionego kubka, rozjaśni ponure godziny pracy i dodatkowo pobudzi cię do działania. Problem pojawia się, jeśli nie masz możliwości zrobienia kawy w pracy albo wymaga to nieco zachodu, a ty nie chcesz tracić kilku cennych minut na przygotowanie małej czarnej od zera. Wygodnym, łatwym i szybkim rozwiązaniem dla ciebie będzie leasing ekspresu do kawy. Ekspres możesz mieć tuż pod ręką, wyśmienitą kawę masz gotową w kilka sekund, a dzięki opcji leasingu nie kosztuje to dużo! Bardziej komfortowo się nie da!

Przerwa na lunch

Dobre jedzenie nie tylko dostarcza składników odżywczych, ale także skutecznie poprawia humor – któż z nas się o tym nie przekonał! Pewnie nie raz doświadczyłeś też z kolei, jak głód odbiera wszelkie chęci do pracy. Dlatego zadbaj o to, żeby zabrać do pracy pełnowartościowy posiłek, a nie tylko batona czy drożdżówkę. Jeśli masz dostęp do mikrofalówki, to świetnie, a jeśli nie, spraw sobie termiczny pojemnik na żywność. Być może masz nawet w pobliżu pracowniczą stołówkę – w takim razie jesteś szczęściarzem! Pamiętaj jednak, że nic nie daje takiej satysfakcji, jak spożycie własnoręcznie, pieczołowicie przygotowanego posiłku.

Parę ćwiczeń na rozluźnienie

Po całym dniu spędzonym na siedząco nasze mięśnie są napięte i potrzebują rozluźnienia jak niczego innego. Nikt nie mówi tu o robieniu w miejscu pracy całego treningu, ponieważ nie ma na to czasu. Ale już dwa-trzy ćwiczenia na rozciągnięcie są możliwe do wcielenia w życie, a wykonywane regularnie mogą zdziałać cuda. Poczujesz się lepiej i wreszcie w spokoju skupisz się na pracy, kiedy ból kręgosłupa i zdrętwiałych nóg przestanie ci dokuczać.

Przewietrzony pokój

Może cię to zdziwić, ale świeże powietrze w miejscu pracy realnie poprawi ci humor i sprawi, że się odprężysz. To dlatego, że tym, co napędza mózg do działania, jest tlen. Poza tym chyba każdy z nas woli świeży powiew od dusznego powietrza. Jeśli więc masz taką możliwość, przewietrz swój pokój przed rozpoczęciem pracy. Jeżeli nie, pozostaje jeszcze jedna, równie dobra opcja: postawienie zielonej rośliny. Będzie ona nie tylko cieszyła oko i wprowadzała przyjazną atmosferę, ale także wytwarzała tlen.

Rozmowa ze współpracownikami

Tym, co znacznie obniży poziom stresu w miejscu pracy, a poza tym poprawi wzajemne relacje, będzie krótka, przyjazna rozmowa ze współpracownikiem w przerwie czy wolnej chwili. Nawet parę wymienionych słów na błahy temat, pozornie nieznaczących, rozluźni atmosferę. Luźną wzmiankę choćby o pogodzie warto rzucić zwłaszcza w stronę mniej lubianego przez nas kolegi z pracy – nawet poprzez proste wymiany zdań, skierowane do kogoś z życzliwością, można zyskać zaufanie i przychylność. Odrobina uśmiechu i pozytywnego nastawienia w pracy jest rzeczą niezbędną.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here