Szafka nocna to jeden z tych elementów wyposażenia, bez których trudno byłoby nam się obejść. Niezastąpiona, aby postawić na niej lampkę nocną, położyć książkę, schować w niej coś, co chcemy mieć zawsze pod ręką – trudno wyobrazić sobie komfortową, funkcjonalną sypialnię bez szafki nocnej przy łóżku. Jaką jednak szafkę wybrać, aby stanowiła rozwiązanie nie tylko wygodne i praktyczne, ale i perfekcyjnie komponujące się z aranżacją wnętrza? Podpowiadamy.

Zwróć uwagę na detale

Zanim skupimy się na kwestii estetyki, materiałów i stylu, zastanówmy się, jaka powinna być nasza idealna szafka nocna. Zakładając, że głównym wyposażeniem sypialni jest łóżko, szafka nocna z pewnością powinna być do niego dopasowana. Dodatkowo, aby korzystanie z naszej szafki było w pełni wygodne, warto wziąć pod uwagę takie elementy, jak:

  • szuflada – pozwoli schować wszelkie drobiazgi, które chcemy mieć zawsze pod ręką;
  • wielkość blatu – na większej powierzchni blatu znajdzie się miejsce dla nocnej lampki, książki, szklanki z wodą, czy okularów;
  • wysokość szafki – ta powinna być dostosowana w wysokości łóżka, dzięki czemu wszystko, co znajdzie się na lub w szafce będziemy mieli w zasięgu ręki;
  • konstrukcja – wybór szafki ażurowej lub zamkniętej zależeć będzie od tego, co mamy zamiar w szafce przechowywać.

Szafka nocna wpasowana w charakter sypialni

Dopasowując szafkę nocną do wystroju naszej sypialni, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim inne wyposażenie i meble znajdujące się w pomieszczeniu. Elementy te nadadzą kierunek naszym poszukiwaniom i ułatwią wybór. Kluczowe znaczenie będzie mieć tutaj:

  • kolor – odcień szafki powinien być zbliżony do kolorystyki pozostałych elementów wyposażenia oraz ogólnej kolorystyki wnętrza; uniwersalny odcień bieli lub naturalnego drewna sprawdzi się niemal w każdej aranżacji, z kolei szafka w mocnym, kontrastowym odcieniu to świetna propozycja dla nowoczesnych wnętrz;
  • materiał – w tej kwestii wybór jest naprawdę szeroki; najczęściej szafki nocne wykonane są z drewna i płyt meblowych, które będą propozycją bardzo uniwersalną, idealną do wnętrz m.in. w stylu rustykalnym czy skandynawskim, z metalu, który sprawdzi się w aranżacjach bardziej nowoczesnych i industrialnych, a także ze szkła oraz szkła lustrzanego, perfekcyjnie komponującego się z aranżacjami w stylu glamour.

Nasza szafka nocna powinna także odpowiadać stylowi, w jakim urządzona jest sypialnia. I tak w nowoczesnym wnętrzu sprawdzi się szafka o nietypowym, oryginalnym designie. Decydując się na styl skandynawski, rustykalny, czy minimalistyczny sięgnijmy po szafkę białą lub w kolorze drewna, o prostej konstrukcji. Do sypialni w stylu industrialnym pasować będzie szafka metalowa – w całości lub z wybranymi elementami wykonanymi z metalu. Ciekawą propozycją będzie także szafka w modnym stylu retro, idealna dla klimatu vintage oraz aranżacji eklektycznych.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here