Elektrolity to niezbędne dla właściwego funkcjonowania organizmu jony soli. Dostarczamy je do organizmu wraz z płynami i pożywieniem, a niekiedy również poprzez suplementację. Odgrywają w naszym ciele wiele istotnych zadań, dlatego na bieżąco powinniśmy kontrolować ich poziom oraz reagować na ewentualne niedobory. Wyjaśniamy, czym dokładnie są elektrolity, za co odpowiadają w organizmie i kiedy warto zbadać ich poziom!

Elektrolity – co to takiego?

Elektrolity to substancje chemiczne, których roztwór wodny przewodzi prąd elektryczny. Właśnie dlatego w ciele ludzkim pełnią niezwykle ważną rolę – odpowiadają za przewodzenie impulsów nerwowych, niezbędnych do właściwego funkcjonowania mózgu oraz całego układu nerwowego. Pod postacią elektrolitów w ludzkim organizmie uznaje się sole mineralne w postaci naładowanych jonów – dodatnich kationów sodu, potasu, magnezu i wapnia oraz ujemnych anionów wodorowęglowodanów, jonów chlorkowych, fosforowych, siarczanów, kwasów organicznych oraz składników białkowych.

Normy poziomu elektrolitów w ludzkim organizmie prezentują się następująco:

  • – sód: 142 mmol/L;
  • – potas: 4 mmol/L;
  • – magnez: 1 mmol/L;
  • – wapń: 2,5 mmol/L;
  • – fosforany: 0,81-1,62 mmol/l u dorosłych oraz 1,3-2,26 mmol/l u dzieci;
  • – chlorki (Cl-): 95-105 mmol/l.

Jakie funkcje pełnią elektrolity?

Elektrolity odpowiadają za równowagę płynów ustrojowych w różnych partiach ciała – przyciągają cząsteczki wody za sprawą wyładowań i rozprowadzają ją po całym ciele. Ta jest niezbędna do życia i pracy każdej komórki oraz stanowi podstawowy składnik każdego płynu w organizmie – m.in. krwi, limfy, soku żołądkowego, żółci czy płynu mózgowo-rdzeniowego. Dzięki wyładowaniom elektrycznym elektrolity przyciągają wodę, zasysając ją do tkanek.

Za sprawą elektrolitów ponadto dobrze funkcjonują układ nerwowy oraz mięśniowy. Przewodzą impulsy nerwowe, polegające na nieustannych „wyładowaniach elektrycznych” mających miejsce w neuronach. Za sprawą powstałego prądu elektrycznego możliwa jest sprawna praca mózgu. Ponadto elektrolity są niezbędne dla zachowania odpowiedniej kurczliwości mięśni szkieletowych oraz mięśnia sercowego. Otóż jony chlorkowe mają pośredni wpływ na prawidłowe pompowanie oraz przepływ krwi, a także dotlenienie i odżywienie każdej komórki.

Jakie są objawy niedoboru elektrolitów?

Niedobory elektrolitów mogą być spowodowane na wiele sposobów. Często dochodzi do nich wskutek intensywnego wysiłku fizycznego (praca, treningi itp.), silne pocenie się (np. w upały), zmiany chorobowe (np. biegunki, wymioty, gorączka), ostrą dietę (np. głodówki), zażywanie leków (np. moczopędnych, przeczyszczających). Kiedy dojdzie do zaburzeń w normach elektrolitów, skutki bywają naprawdę różne – to m.in. drżenie mięśni, skurcze, zaparcia, biegunki, obrzęki, senność, rozdrażnienie, a nawet tak poważne konsekwencje jak niewydolność nerek, omdlenia, arytmia czy paraliż. Nie należy więc lekceważyć żadnych oznak, a przynajmniej raz do roku warto skontrolować swój poziom elektrolitów. W razie nieprawidłowości, warto wiedzieć co robić, dlatego polecamy lekturę artykułu: Jak uzupełniać elektrolity.

Dbaj o swoje zdrowie i kontroluj poziom elektrolitów. Pełnią one wiele ważnych zadań w organizmie, dlatego warto zadbać o tę kwestię i reagować, kiedy wystąpią problemy.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here