Folkowisko już za miesiąc

1

Znamy już cały zestaw wykonawców tegorocznego Folkowiska. Tradycyjnie już prezentują oni bardzo zróżnicowany styl. Festiwal zaczyna się w czwartek 11 lipca od mocnego uderzenia.

fot Anna Serkis

Na rozpoczęcie festiwalu zagrają dwa zbuntowane składy: legendarna, energetyczna kapela podwórkowa Hańba i mistyczny Sviatyj.

W piątek zaprezentują się Czereśnie, Monika Kowalczyk, Delira & Kompany, Dziady Kazimierskie i legendarny Żywiołak.

Sobota będzie bardziej poetycka, a to dzięki grupie Pabloppavo i Ludziki. To niekwestionowana gwiazda tegorocznego festiwalu. Trudno zaklasyfikować jego twórczość do jednego konkretnego stylu, muzyka jest wszechstronna, a teksty bardzo poetyckie. Duchem sprawczym tego wszystkiego jest Paweł Sołtys, który śpiewa, gra, komponuje i pisze. Zdobył Paszport Polityki (2015) w dziedzinie „muzyka popularna”. Jako debiut literacki wydał zbiór opowiadań „Mikrotyki”, który przyniósł mu m.in. Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego i Nagrodę Literacką Gdynia, a także nominację do finału Nagrody Literackiej Nike. Na Folkowisku usłyszymy jego płytę „Marginal”.

Impreza lubi muzycznie zaskoczyć dlatego pojawi się również muzyka operowa w wykonaniu Meninas Duo. A charakterystyczną dla Folkowiska energię wykrzeszą z publiczności dwa zwariowane zespoły chorwacki Ogenj i ukraiński Joryj Kłoc.

Niedziela będzie za to dniem powrotu do tradycji, wypełnionym kapelami w starym, wiejskim stylu jak Małe Piwko, Vox Angeli Markowianie czy Kapela Zdzisława Kwapińskiego.

Ważnym i nowym elementem towarzyszącym festiwalowi będzie niedzielny konkurs kulinarny Smaki Galicji, który jest częścią Kulinarnego Pucharu Polski. To wydarzenie organizowane przez gminę Cieszanów jest częścią Festiwalu Smaków.

Jak co roku na festiwalu będzie można wziąć udział w wielu warsztatach umiejętności ludowych oraz rajdach i wycieczkach. Szczegóły i ostatnie 300 karnetów dostępnych jest na stronie Folkowiska.

fot. arch. Organizatora

mp, elubaczow.com, folkowisko.pl


1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here