Festiwal Dziedzictwa Kresów 2019 – organizatorzy odsłaniają karty programu

0

Znamy coraz więcej szczegółów dotyczących tegorocznej edycji Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Tradycyjnie na uczestników czeka wiele wydarzeń i atrakcji.

Fot. festiwalkresow.pl

Festiwal będzie trwał od 26 lipca do 4 sierpnia, ale organizatorzy przygotowali także wydarzenia poprzedzające przedsięwzięcie. Jednym z nich jest Festiwal Smaków – Nalewki na Kresach, który odbędzie się w Cieszanowie w przyszłą sobotę (25.05), cykl spotkań dla nauczycieli, społeczności akademickiej i mieszkańców pn. „Kultura pamięci o dawnych Kresach” zaplanowany na początek czerwca w Rzeszowie, oraz koncert galowy „Kresy” i Goście z udziałem zespołów polonijnych (21.07).

W programie samego Festiwalu Dziedzictwa Kresów znajdą się stałe elementy takie jak: inauguracyjny koncert w Radrużu – w tym roku z utworami Moniuszki, Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych, Forum – Polacy na Wschodzie, „Lubaczów – lata dwudzieste, lata trzydzieste”, teatry uliczne, koncerty – w tym koncert w cerkwi lubaczowskiej, prelekcje i spotkania autorskie, obchody jubileuszu 135-lecia linii kolejowej Jarosław –Sokal, wydarzenia poświęcone fenomenowi Powszechnej Wystawy Krajowej, warsztaty dla dzieci, „Aktywna sobota” z transgranicznym rajdem rowerowym oraz tradycyjny Wielki Finał z atrakcjami na błoniach Kresowej Osady.

Organizatorzy zapowiadają również wiele nowości, wśród nich: mapping „Kresy niepodległe”, „Polskie Termopile”- rekonstrukcja bitwy pod Zadwórzem, potańcówka „Dawnych zabaw czar”. Organizatorzy czynią ponadto starania aby gościem Festiwalu była Anna Seniuk, której korzenie wywodzą się ze Stanisławowa.

Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą na Ziemi Lubaczowskiej (Kresowa Osada-Basznia Dolna, Horyniec -Zdrój, Lubaczów, Cieszanów) oraz w Rzeszowie, Przemyślu i Jarosławiu, a także w Niemirowie.

Szczegóły na stronie www.festiwalkresow.pl oraz profilu facebook.com/festiwalkresow.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here