Jak zostać członkiem komisji wyborczej w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

0

Do 26 kwietnia pełnomocnicy komitetów wyborczych zarejestrowanych w wyborach do Parlamentu Europejskiego mają czas, by zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Zgłoszenia można dokonać też samodzielnie. W tym roku stawka dla członków komisji jest jeszcze atrakcyjniejsza niż podczas jesiennych wyborów samorządowych.

fot. Archwium

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w całej Polsce w ponad 27 tysiącach obwodowych komisji wyborczych będzie pracowało kilkaset tysięcy osób. Podczas zbliżających się wyborów wykonają największą pracę – informuje Państwowa Komisja Wyborcza.

Kto może być kandydatem na członka obwodowej komisji wyborczej

Kandydatem do składu komisji może być osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która: jest obywatelem polskim; najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat; nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu; nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu; nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.

Kandydatem do składu komisji może być również obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który: najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat; nie jest pozbawiony prawa wybierania w państwie członkowskim Unii Europejskiej, którego jest obywatelem.

Kandydatem do składu komisji może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze województwa, w którym jest zgłaszana do komisji i jest wpisana do stałego rejestru wyborców jednej z gmin na obszarze tego województwa.

Co zrobić, aby zostać kandydatem na członka obwodowej komisji wyborczej?

Każdy, kto chce zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej powinien skontaktować się z komitetem wyborczym albo samodzielnie zgłosić swoją kandydaturę urzędnikowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy.

Zgłoszenia kandydatów na członków komisji dokonywane przez pełnomocników komitetów wyborczych przyjmują urzędnicy wyborczy właściwi dla gminy, w której siedzibę ma dana komisja, za pośrednictwem urzędu gminy (w Warszawie zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem urzędów dzielnic m.st. Warszawy, właściwych dla siedziby danej komisji).

Zgłoszenie kandydatów musi być dokonane najpóźniej 26 kwietnia 2019 roku w godzinach pracy urzędu gminy. Za dzień dokonania zgłoszenia rozumie się dzień jego doręczenia do urzędu gminy, potwierdzony podpisem na zgłoszeniu przez osobę je przyjmującą.

Zadania komisji

Do zadań komisji obwodowych należy przeprowadzenie głosowania w obwodzie, czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania, ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości oraz przesłanie wyników głosowania do właściwej komisji wyborczej.

Dieta za pracę w komisji

Za udział w pracach i szkoleniach obwodowych komisji wyborczych przysługuje dieta. Przewodniczący komisji otrzymają po 500, zastępcy przewodniczącego – po 400, a członkowie komisji – po 350 złotych.

portalsamorzadowy.pl, samorzad.pap.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here