Podkarpacka KAS: 16 osób zatrzymanych w sprawie wyłudzeń VAT

0

Z związku z podejrzeniem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenia podatku VAT na terenie Podkarpacia zatrzymano 16 osób. Jeden z podejrzanych o kierowanie grupą usłyszał także zarzut popełnienia tzw. zbrodni VAT-owskiej.

Fot. CBŚP

Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa współpracując z rzeszowskim zarządem Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie przyczyniła się do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie podejrzani są o przestępstwa na szkodę Skarbu Państwa. W ostatnich dniach na terenie Podkarpacia 16 osób oraz wstrzymano nienależny zwrot podatku VAT na ok. milion złotych. Jeden z podejrzanych o kierowanie grupą usłyszał także zarzut popełnienia tzw. zbrodni VAT-owskiej za co grozi mu może kara pozbawienia wolności nawet do 25 lat.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenia podatku VAT. Jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą oraz popełnienia tzw. zbrodni VAT-owskiej, polegającej na wystawieniu nierzetelnych faktur VAT na kwotę prawie 13 mln zł. Tego typu przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 5 do 25 lat.

– Śledztwo w tej sprawie prowadzą od kilku miesięcy policjanci z Zarządu w Rzeszowie CBŚP wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Rzeszowie. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że grupa mogła działać od początku 2016 roku do sierpnia 2017 roku, głównie w województwach małopolskim oraz podkarpackim. Przestępczy mechanizm opierał się na pozorowanym obrocie proszkiem do drukarek 3D. W rzeczywistości zamiast oryginalnego proszku wartego około 9,5 tys. zł za 2,5 kg puszkę, w pudełkach znajdowała się mieszanina tytanu. Dla uwiarygodnienia obrotu towarem członkowie grupy wystawiali oraz posługiwali się nierzetelnymi fakturami VAT oraz dokumentami Tax Free w zakresie kupna – sprzedaży tego proszku – czytamy w komunikacie Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Członkowie grupy mieli posługiwać się dokumentami potwierdzającymi nierzeczywiste transakcje gospodarcze i w ten sposób wyłudzić nienależny zwrotu podatku VAT lub pomniejszyć należności publicznoprawne na szkodę Skarbu Państwa na łączną kwotę ponad 13 mln zł.

elubaczow.com, KAS


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here