Szkolenie dla rolników z powiatu lubaczowskiego

0

Jak zarobić na agroturystyce i sprzedaży bezpośredniej ze swojego gospodarstwa? Odpowiedź na to pytanie udzielona zostanie podczas szkolenia dla rolników, które odbędzie się w piątek (22.03) o godz. 9:30 w Centrum Edukacji Ekologicznej w Cieszanowie.

Chutor Gorajec, fot. ziemialubaczowska.com

Osoby, będące rolnikami mają wiele możliwości dodatkowego zarobku. Jedną z nich jest prowadzenie w domu agroturystyki. Dla wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił, a mają ciągle wątpliwości lub pytania, w Cieszanowie organizowane jest szkolenie. W piątek (22.03) o godz. 9.30 w Centrum Edukacji Ekologicznej (dawne kino) zasięgnąć będzie można wszelkich informacji o sposobach prowadzenia agroturystyki. Zasady wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów tłumaczyć będzie Ludmiła Chmielowska z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Podczas szkolenia sporo miejsca zajmie też temat rolniczego handlu detalicznego. W jego ramach rolnicy mogą sprzedawać żywność bez obowiązku płacenia podatku, jednak niewielu z nich o tym wie. Podczas szkolenia zdobyć będzie można szczegółowe informacje na temat procesu rejestracji rolniczego handlu. Taką działalność w naszym powiecie prowadzi już 18 gospodarstw. W ramach takiego handlu możliwe jest m.in. przetwórstwo i sprzedaż wytworzonej we własnym gospodarstwie żywności, również tej przetworzonej. Na wszelkie pytania w tej kwestii odpowiedzi udzielą pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.

Po szkoleniu chętni do rozpoczęcia prowadzenia agroturysty, czy sprzedaży w ramach rolniczego handlu detalicznego otrzymają pomoc merytoryczną ze strony Gminy Cieszanów oraz radnego powiatowego Marcina Piotrowskiego. Gmina planuje stworzenie bazy miejsc noclegowych. Przeprowadzi również kampanię promocyjną i pomoże gospodarzom w zdobywaniu pierwszych gości.

Osoby zainteresowane mogą kontaktować się z koordynującym projekt Marcinem Piotrowskim (tel. 662859711, e-mail: promocja@cieszanow.pl ,UMiG Cieszanów – pokój nr 20).

Organizatorami spotkania są Urząd Miasta i Gminy Cieszanów, Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Powiatowy Inspektorat Weterynarii.

AH, elubaczow.com, inf. nadesłana

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here