Trwają Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu

0

Na Podkarpaciu trwają Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Rozpoczęły się 23 stycznia i potrwają do 2 lutego. Miejscowości z naszego regionu również włączyły się w organizacje uroczystości.

Fot. MBP w Lubaczowie

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz jedenasty. W tym roku w ich organizację włączyło się 70 miejscowości.

W Lubaczowie już odbyło się spotkanie młodzieży z Simonem Lavee, autorem książki pt. „Oddział niezwyciężonych. Drużyna partyzantów Armii Krajowej pod dowództwem Edmunda Łukawieckiego w latach 1941-1944”. Przed nami jeszcze wiele spotkań. 31 stycznia (czwartek) gościem MBP będzie Luci Retman. Z reprezentantką pierwszego pokolenia ocalonych z Holokaustu i innymi ocalonymi porozmawiać będzie można o godz. 9:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Następnie o godz. 11:30 przy obelisku ku czci pomordowanych Żydów z Lubaczowa i okolic na „Plebańskim Polu” koło Dachnowa zostaną złożone wiązanki kwiatów.

Dodatkowo dziś (30.01) o godzinie 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszanowie odbędzie się spotkanie z Simonem Lavee pt. „Od małej polsko-żydowskiej dziewczynki do kobiety walczącej w partyzantce AK”. Autor będzie także gościem MBP w Lubaczowie w czwartek o godz. 17:00.

Na mapie Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu znalazł się również Horyniec-Zdrój. 1 lutego (piątek) o godz. 10:00 przy linii kolejowej 101 uczczona zostanie pamięć Żydów, którzy zginęli w trakcie ucieczek z transportów kolejowych do obozu zagłady w Bełżcu. Po uroczystości w Gminnym Ośrodku Kultury odbędzie się prezentacja Dariusza Sałka, który przedstawi „Historię Żydów z terenu gminy Horyniec-Zdrój i powiatu lubaczowskiego”.

W piątek (1 lutego) także w Narolu, w Gminnym Ośrodku Kultury odbędą się uroczystości. O godz. 11:00 uczczona zostanie pamięć Żydów spoczywających na cmentarzu żydowskim w Narolu, a o 12:00 rozpocznie się spotkanie z Hayą Novak reprezentującą drugie pokolenie ocalonych z Holokaustu.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here