Bardzo liczna grupa imigrantów zatrzymana w okolicach Horyńca-Zdroju

0

W okolicach Horyńca-Zdroju Straż Graniczna zatrzymała 14-osobową grupę obywateli Iraku, która nielegalnie przekroczyła granicę. W ręce funkcjonariuszy wpadło również dwóch organizatorów przerzutu – obywatel Syrii i Tunezyjczyk.

Fot. BiOSG

Obcokrajowców zatrzymali w środę (23.01) w godzinach porannych funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Horyńcu-Zdroju. Wstępną informację o podejrzeniu nielegalnego przekroczenia granicy funkcjonariusze BiOSG otrzymali od swoich ukraińskich odpowiedników.

Już po kilkunastu minutach, niespełna kilometr od polsko-ukraińskiej granicy, w okolicach miejscowości Prusie patrol straży granicznej zatrzymał 14-osobową grupę obywateli Iraku, którzy pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy. Wśród nich było siedmiu mężczyzn, dwie kobiety oraz pięcioro dzieci w wieku od 5 do 16 lat. Cudzoziemcy byli ciepło ubrani, jednakże z uwagi na niską temperaturę powietrza niezwłocznie zostali przewiezieni do placówki SG w Horyńcu – Zdroju. Tutaj otrzymali ciepłe napoje i mogli się ogrzać. Jak się okazało, w trakcie przekraczania granicy jedna z kobiet doznała urazu nogi, w związku z czym została przewieziona do szpitala w Lubaczowie, gdzie udzielono jej niezbędnej pomocy. Pozostałe osoby (w tym dzieci) były w dobrej kondycji i nie potrzebowały żadnej pomocy medycznej.

– Po zatrzymaniu grupy imigrantów w dalszym ciągu prowadzono działania graniczne. Zaangażowano również funkcjonariuszy z Nadbużańskiego Oddziału SG (Placówka SG w Hrebennem), którzy już po kilkudziesięciu minutach zatrzymali organizatorów przerzutu. Kierowcy pojazdów, 35-letni obywatel Syrii oraz 39-letni Tunezyjczyk przebywający legalnie w Polsce planowali podjąć grupę i przywieźć w głąb Europy – informuje mjr SG Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy BiOSG w Przemyślu.

W ramach umowy readmisyjnej imigranci zostali przekazani z powrotem na Ukrainę.

Zatrzymani imigranci wrócili z powrotem na Ukrainę.

Z kolei organizatorzy przerzutu przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 2 lat.

To najliczniejsza grupa nielegalnych imigrantów zatrzymana na przestrzeni ostatnich dwóch lat przez Bieszczadzki Oddział SG. Podobne zdarzenie odnotowano 20 lutego 2016 roku, kiedy to czterech organizatorów próbowało przewieźć w pojazdach 22-osobową grupę imigrantów z Turcji.

elubaczow.com, BiOSG


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here