Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się z lubaczowskimi seniorami

14

Między innymi o kłopotach jesieni życia i dobrych sposobach radzenia sobie z nimi rozmawiał Rzecznik Praw Obywatelskich z Lubaczowską Radą Seniorów. Adam Bodnar dziś odwiedził nasze miasto.

Fot. UM w Lubaczowie

W ramach spotkań regionalnych dotyczących polityki senioralnej Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar spotkał się dziś (09.12) z przedstawicielami Lubaczowskiej Rady Seniorów. RPO wybrał Lubaczów ponieważ nasze miasto jest m.in. laureatem III edycji Złotej Księgi Dobrych Praktyk na rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych jako „Miasto z sercem otwartym dla Seniorów”. Gościa w Ratuszu przywitał burmistrz Krzysztof Szpyt, który przedstawił dotychczasowe działania skierowane do seniorów.

– Zaczęliśmy od tego, że pojechaliśmy w Polskę i poznaliśmy działanie Uniwersytetów III Wieku i rad seniorów. Zrobiliśmy też badania o potrzebach naszych seniorów. Teraz w ramach rady spotykamy się raz w miesiącu i omawiamy najważniejsze problemy (w mniejszych grupach – częściej). Dbamy o to, by ludzie wychodzili z domu, spotykali się – mówił burmistrz Krzysztof Szpyt.

W trakcie spotkania wspomniano o działalności Centrum Aktywności Seniorów, organizacji licznych wydarzeń i wielu inicjatywach, które powstały przy współpracy ze starszymi mieszkańcami naszego miasta.

Rzecznik Praw Obywatelskich chwalił działania skierowane do seniorów, ale wysłuchał także jakie mają oni problemy. Tu zwracano uwagę m.in. na kłopot z nowymi technologiami (np. zmuszanie do posiadania elektronicznych kont bankowych), posługiwanie się w różnych instytucjach niezrozumiałym językiem, pokrętne instrukcje usługi naruszenia praw w relacjach konsumenckich, naciągania seniorów do rozmaitych zakupów, trudności komunikacyjnych i niedostępności usług zdrowotnych. Seniorzy skarżyli się także, że 60 emerytom mundurowym z Lubaczowa obniżono emerytury do 1600 zł w ramach tzw. ustawy dezubekizacyjnej.

elubaczow.com, rpo.gov.pl

14 komentarze

   • Lubaczowska Rada Seniorów jest organem, który reprezentuje wszystkich seniorów z Lubaczowa. Na spotkaniu zostały przedstawione problemy życia seniorów w naszym mieście, więc gdzie jest problem? Spotkanie zainicjowane było przez Rzecznika Praw Obywatelskich, co zresztą wynika z tekstu.

     • Po Twoim nicku widać, że masz problem – taki, że ten rzecznik został wybrany przez posłów PO, PSL i SLD. Wytrzymaj jeszcze do września 2020, skończy się jego kadencja i będziesz miał rzecznika ze słusznej opcji. Chyba, że PiS przegra tegoroczne wybory parlamentarne, ale na to się raczej nie zanosi.

     • Nie wiem przez kogo zostal wybrany owczesny rzecznik i malo mnie to interesuje. Interesuje mnie to co dzieje sie w lokalnej polityce i lokalnej spolecznosci. Jezeli wnioski ktorymi sie kierujesz w swoim komentarzu nasuwaja ci teze, ze PiS to partia, ktorej jestem sympatykiem lub nie daj Boze czlonkiem to okazuje sie, ze myslenie nie jest Twoja mocna strona. Pozostaje mi nic innego jak wspolczuc.

     • Odnośnie „dlaczego spotkanie miało charakter zamknięty”, bo polityka mnie nie interesuje. Uważam, że łatwiej jest porozmawiać z kilkoma osobami, które na co dzień interesują się życiem swoich rówieśników, niż słuchać problemów pojedynczych jednostek, wiemy jak to działa, w pewnym momencie rozmowa przeistoczyłaby się na spór o to kto ma lepiej, kto ma więcej, a kto ma mniej. Spotkanie miało ograniczony czas trwania, ponieważ RPO w tym samym dniu miał więcej niż jedną wizytację, również zachowanie samego toku rozmów było zdecydowanie łatwiejsze. Patrząc na to od strony czysto logistycznej – odpowiednie osoby (w rozumieniu przedstawicieli seniorów), krótki czas, jak również płynność spotkania miały na to wpływ, że wizyta miała charakter zamknięty. Oczywiście mogę się mylić, ale wystarczy napisać do biura rzecznika i zapewne oddelegowane do tego osoby wyjaśnią dlaczego tak, a nie inaczej.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here