Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 – ruszyły przygotowania

0

Co pięć lat w Unii Europejskiej odbywają się bezpośrednie wybory do Parlamentu Europejskiego – instytucji reprezentującej interesy obywateli w UE. Najbliższe wybory odbędą się między 23 a 26 maja 2019 roku, a w Polsce – w niedzielę 26 maja. Do głosowania będzie uprawnionych ponad 360 mln obywateli w całej UE.

Parlament Europejski jest ważnym forum debaty politycznej i podejmowania decyzji na szczeblu UE. Posłowie do Parlamentu Europejskiego są wybierani bezpośrednio przez wyborców we wszystkich państwach członkowskich, aby reprezentować ich interesy w procesie stanowienia prawa UE i pilnować, żeby inne instytucje UE pracowały demokratycznie. W skład Parlamentu Europejskiego wchodzi 751 posłów wybieranych w wyborach bezpośrednich.

Polskę w obecnej kadencji PE reprezentuje 51 parlamentarzystów. Z okręgu nr 9 obejmującego całe województwo podkarpackie w 2014 roku wybrano 3 europosłów – zostali nimi: Tomasz Poręba i Stanisław Ożóg – obaj z listy Prawa i Sprawiedliwości oraz Elżbieta Łukacijewska z Platformy Obywatelskiej. W skali kraju wybory sprzed 5 lat minimalnie wygrała Platforma Obywatelska, a na Podkarpaciu i w powiecie lubaczowskim zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here