Jerzy Czekalski i Wiesław Kapel z medalami od premiera

1

Zasłużeni mieszkańcy regionu otrzymali we wtorek (27.11) z rąk wojewody podkarpackiego Ewy Leniart „Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości” przyznane przez Prezesa Rady Ministrów. Wśród wyróżnionych znaleźli się Jerzy Czekalski i Wiesław Kapel.

W jubileuszowym roku 100. rocznicy odzyskania Niepodległości Prezes Rady Ministrów postanowił wyróżnić osoby szczególnie zasłużone, związane z odzyskaniem Niepodległości i zaangażowane na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Osoby, które swoją postawą rozsławiły dobre imię naszego kraju, aktywnie włączały się w budowę wspólnoty i wzmacniały suwerenność i tożsamość narodową. W imieniu premiera, podczas uroczystości w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, odznaki wręczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Odznaczonych zostało ponad dziewięćdziesięciu przedstawicieli różnych środowisk i obszarów – m. in. kultury i sztuki, sportu, nauki, mediów, kościoła. Wśród wyróżnionych były osoby zasłużone w działalności społecznej, samorządowej, kombatanci, przedsiębiorcy.

W gronie wyróżnionych znalazł się Jerzy Czekalski, który od września 1980 roku działał w „Solidarności”, współorganizował struktury związku w Lubaczowie. Był internowany w grudniu 1981 roku w Ośrodku Odosobnienia w Uhercach (uczestnik tygodniowej głodówki) i Nowym Łupkowie. W latach 1982-1989 był działaczem podziemia w Lubaczowie, rozpracowywanym i inwigilowanym przez PRL-owskie służby bezpieczeństwa. Wcześniej został odznaczony Krzyżem Semper Fidelis (2005), Krzyżem Wolności i Solidarności (2011) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015).

Medal trafił także do rąk Wójta Gminy Lubaczów Wiesława Kapla, który odebrał nagrodę za aktywną działalność Samorządu Gminy Lubaczów w organizacji obchodów 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz upamiętnianie tragicznych wydarzeń i bohaterów – mieszkańców gminy Lubaczów, związanych z walką o Niepodległość i wolność Ojczyzny. Gmina Lubaczów w tym obszarze podjęła liczne działania zarówno w roku Jubileuszowym jak i w latach wcześniejszych.

elubaczow.com, PUW


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here