Lubaczowianin Jerzy Czekalski odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

4

Prezydent Bronisław Komorowski, podczas uroczystości z okazji 25. rocznicy uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym, wręczył w poniedziałek (09.03) w Pałacu Prezydenckim odznaczenia państwowe za wieloletnie zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności lokalnej. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został lubaczowianin Jerzy Czekalski.

Jerzy czekalski odbiera odznaczenia z rąk Bronisława Komorowskiego, fot.  Eliza Radzikowska-Bialobrzewska/KPRP
Jerzy czekalski odbiera odznaczenia z rąk Bronisława Komorowskiego, fot. Eliza Radzikowska-Bialobrzewska/KPRP

Prezydent dziękował tym, którzy mieli kiedyś odwagę, aby propagować samorządność w czasach, kiedy gdzieś głęboko w nas wszystkich tkwiły nawyki myślenia związane z centralistycznym spojrzeniem na Polskę, na władzę, na społeczeństwo.

– Nie ma takiego odznaczenia, którym można by w stopniu wystarczającym podziękować za dokonania w ramach całości samorządu polskiego, za znaczenie reformy samorządowej dla naszej polskiej wolności – powiedział Bronisław Komorowski.

Bronisław Komorowski gratulował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten wielki eksperyment, jakim była odbudowa samorządności polskiej nie tylko się udał, ale też został głęboko zaszczepiony w polskim społeczeństwie. Wskazywał, że samorządność jest w pełni akceptowana jako sposób funkcjonowania państwa polskiego, także jako sposób relacji między władzą a społeczeństwem.

Z rąk prezydenta, za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy samorządowej i działalności na rzecz środowisk lokalnych, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski odebrał lubaczowianin Jerzy Czekalski.

Jerzy Czekalski, urodzony 21.10.1950 r. w Lubaczowie. Absolwent Wydziału Historyczno-Socjologicznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Od września 1980 roku działał w „Solidarności”, współorganizował struktury związku w Lubaczowie. W 1981 roku został delegatem na I Wojewódzki Zjazd Delegatów Regionu Południowo-Wschodniego i delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów. Internowany w grudniu 1981 roku w Ośrodku Odosobnienia w Uhercach (uczestnik tygodniowej głodówki) i Nowym Łupkowie, zwolniony w lipcu 1982 roku. W latach 1982-1989 działacz podziemia w Lubaczowie, we współpracy z parafią św. Stanisława. Współorganizator mszy za ojczyznę, uroczystości rocznicowych, wmurowania tablicy w rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, okolicznościowych wystaw. W latach osiemdziesiątych był rozpracowywany i inwigilowany przez PRL-owskie służby bezpieczeństwa. W 1987 roku był współzałożycielem, a następnie sekretarzem Klubu Inteligencji Katolickiej w Lubaczowie, od 1997 jest prezesem tej organizacji. Wcześniej odznaczony Krzyżem Semper Fidelis (2005) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2011).

fot. Eliza Radzikowska-Bialobrzewska/KPRP
fot. Eliza Radzikowska-Bialobrzewska/KPRP

Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie pod względem precedencji polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego[1]. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.

prezydent.pl, encyklopedia-solidarnosci.pl, wikipedia.org


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

4 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here