W Baszni Dolnej zostanie odsłonięty pomnik marszałka Józefa Piłsduskiego

8

W sobotę (10.11) w parku wiejskim w Baszni Dolnej zostanie odsłonięty pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, który jest Honorowym Obywatelem Gminy Lubaczów od kwietnia 1935 roku.

Fot. elubaczow.com

Decyzją Sejmu RP rok 2017 był ustanowiony rokiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Do upamiętnienia Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza włączyła się gmina Lubaczów, organizując w minionym roku m.in. uroczystą sesję Rady Gminy w Miejskim Domu Kultury. Teraz, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, samorząd gminy odsłoni także pomnik marszałka, który staną w parku wiejskim w Baszni Dolnej. Jego oficjalną prezentację, z udziałem 34 Batalionu Lekkiej Piechoty z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, zaplanowano na sobotę, a poprzedzi go uroczysta msza święta w intencji ojczyzny (szczegółowe informacje na poniższym plakacie).

Z materiałów archiwalnych okresu międzywojennego wynika, że Rada Gminy Wiejskiej Lubaczów na uroczystym posiedzeniu 13 kwietnia 1935 r. rozpatrzyła wniosek Zarządu Gminy w sprawie nadania marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu tytułu Honorowego Obywatela Gminy. W uzasadnieniu podkreślono znaczenie czynu niepodległościowego Józefa Piłsudskiego oraz jego zasługi dla Państwa jako organizatora, męża stanu i polityka. Zaprezentowane były także wartości osobowe marszałka, który dla przyszłych pokoleń pozostanie „wzorem obywatela, wzorem Polaka, wzorem człowieka” – czytamy na stronie gminy Lubaczów.

Gmina Lubaczów.

Zobacz także

8 komentarze

  1. Piłsudski w Baszni… naprawę nie było na co wydać tych kilkudziesięciu tysięcy złotych ??
    Ja rozumiem, ze na drogę, oświetlenie czy chodnik to za mało. Ale mozna było pomyśleć o innych rzeczach. Aktywizacja sportowo-rekreacyjna seniorów, których we wsi jest przecież dużo. Jakieś badania profilaktyczne.
    Ale Piłsudski ???
    Faktycznie wiele ma z ta wsią wspólnego i z pewnością wpłynie na sfere duchowo-patriotyczna mieszkańców.
    Kto by pomyślał, ze 32% mojej wypłaty będzie szło na tak potrzebne rzeczy.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here