Zapraszamy na spotkanie autorskie z Adamem Łazarem - już we wtorek (17.10) w mbp w lubaczowie.

Gmina Lubaczów upamiętniła marszałka Józefa Piłsudskiego [FOTORELACJA]

 · 31 maja 2017 o 10:14 · 4 komentarze · czas czytania: 2 minutes

W uznaniu wielkich zasług dla Polski Sejm RP ustanowił rok 2017 rokiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Do upamiętnienia Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza włączyła się gmina Lubaczów, organizując uroczystą sesję Rady Gminy w Miejskim Domu Kultury.

W ustanowionym przez Sejm RP roku marszałka Józefa Piłsudskiego, u zbiegu rocznic – 150. urodzin i 82. śmierci oraz w uznaniu zasług dla odbudowy Niepodległego Państwa Polskiego zwołano XXXVI Uroczystą Sesję Rady Gminy Lubaczów w kadencji 2014-2018 upamiętniającą osobę i czyny marszałka Józefa Piłsudskiego. Sesja, połączona z rocznicowymi obchodami, odbyła się we wtorek (30.05) w Miejskim Domu Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie.

W trakcie uroczystej sesji odbyła się akademia „Józef Piłsudski w barwnych refleksach przeszłości” w wykonaniu grupy „Zaklinacze znaczeń” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach oraz prelekcje: „Józef Piłsudski jako mąż stanu” (dr Wojciech Kwieciński, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego), „Strzelec wczoraj i dziś” (insp. Marek Matuła, Komendant Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego), „Mieszkańcy Ziemi Lubaczowskiej wobec działalności niepodległościowej Józefa Piłsudskiego” (dr Konrad Morawski, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lisich Jamach. Podjęto ponadto uchwały w sprawie upamiętnienia osoby Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz dokonanie wpisów do Księgi Pamiątkowej Gminy Lubaczów. Uroczystość oprawił występ chóru z Zespołu Szkół Publicznych w Młodowie.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie – mąż stanu, współtwórca niepodległej Polski, jeden z przywódców PPS Frakcji Rewolucyjnej, współzałożyciel i komendant główny Związku Walki Czynnej, komendant główny Związku Strzeleckiego, dowódca I Brygady Legionów Polskich i inicjator utworzenia Polskiej Organizacji Wojskowej. Po odzyskaniu niepodległości Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz, marszałek Polski. W 1926 r. dokonał zamachu stanu, w wyniku którego przejął władzę w państwie; dwukrotny premier, Generalny Inspektor Sił Zbrojnych i minister spraw wojskowych w latach 1926-1935. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze.

Galeria zdjęć, fot. Tomasz Mielnik dla elubaczow.com.


ZOBACZ TAKŻE INNE ARTYKUŁY!

-------
Podobne wpisy:
Bezpłatne konsultacje dotyczące Funduszy Europejskich w Lubaczowie
W gminie Lubaczów powstaje nowy DPS
Gmina Lubaczów: Zbiórka odpadów komunalnych

REKLAMA


Portal elubaczow.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez internautów.
Redakcja portalu zastrzega sobie jednak możliwość modyfikacji lub usunięcia wpisów naruszających Regulamin. Więcej informacji w Regulaminie forum. Jeśli uważasz, że któryś komentarz narusza Regulamin, czyjeś dobre imię, powinien być usunięty z innych powodów lub został niesłusznie usunięty - napisz do nas na redakcja@elubaczow.com


Komentarze (4)
Jaco 31.05.2017 ~ 20:45:28
IP: 83.24.**.**

Dokonał zamachu stanu i za to mu chwała? Putin tan nie robi jak on.

Hans 31.05.2017 ~ 21:04:24
IP: 94.40.**.***

@Jaco – a wiesz dlaczego zrobił zamach stanu? czy tylko wiesz że coś takiego było?

polak 03.06.2017 ~ 06:22:14
IP: 195.116.**.**

@Hans- a Ty wiesz dlaczego zrobił zamach stanu ? Ja Ci odpowiem _ By żyło się lepiej ! Tylko nie powiedział komu ! A wiesz jak dobrze się wtedy żyło ? Tak dobrze, że żołnierz polski jadł kaszę drewnianą łyżką raz dziennie, ale o tym się nie mówi i nie uczy dzieci w szkołach. Osobiście wolałbym by uczczono pamięć Edwarda Gierka niż Piłsudskiego. Mogę o tym dyskutować z ludźmi mądrymi a nie z idiotami, którzy mają klapki na oczach i popadają ze skrajności w skrajność, przedstawiając wypaczoną historię.

Zostaw komentarzmistrzowie parkowania

Mistrzowie parkowania: BMW – „Bo Mogę Więcej”

Mistrzowie parkowania: W „Zetesie” też mają swoich mistrzów

Mistrzowie parkowania: Taki mały a tak dużo potrafi!

REKLAMA

video

TVP Rzeszów: Ogólnopolskie Święto Myśliwych

TVP Rzeszów: Szymon Ozimek z Oleszyc ma własne zdalne obserwatorium astronomiczne

Podkarpackie Święto Lasu w Nadleśnictwie Oleszyce [ZDJĘCIA]

fotorelacje

Tłumy wiernych na „Różańcu do granic” [ZDJĘCIA]

Lubaczów: Znamy szczegóły dotyczące rozbudowy MDK

„Na dziedzińcu dziś Wesele!” w Zespole Placówek im. Jana Pawła II

MKS Pogoń-Sokół Lubaczów – Sanoczanka Święte [FOTORELACJA]

Piłka nożna: MKS FA Lubaczów – Stal Rzeszów [ZDJĘCIA]

Lubaczów: Polki wygrały towarzyski mecz z reprezentacją Ukrainy