100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszym regionie

1

W tym roku w szczególny sposób obchodzić będziemy 11 listopada. Wszystkie miasta w Polsce świętować będą 100-lecie odzyskania niepodległości. Uroczystości ruszyły także na Ziemi Lubaczowskiej.

Fot. ZSP w Baszni Dolnej, arch.

W całej Polsce ruszą wystawy, akademie, marsze, koncerty, rekonstrukcje, happeningi itp. Do obchodów przygotowują się samorządy na wszystkich szczeblach. Uroczystości odbędą się nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach i wsiach. W niektórych już rozpoczęto świętowanie. A co na tę rocznicę przygotowali włodarze z naszego regionu?

W Lubaczowie „finałowe” obchody rozpoczęły się już 4 listopada. Tego dnia odprawiona została msza święta oraz zaprezentowano spektakl „Bądź mi teraz wzorem”. W bogatym programie, który rozciąga się aż do 23 listopada, znaleźć można m.in. wykłady, projekcie filmowe, warsztaty, promocje książek, sesję popularno-naukową, Strefę Niepodległości, koncerty, a nawet bieg z flagą i turniej piłki nożnej. Do wspólnego świętowania włączyły się samorządy miasta i gminy Lubaczów, powiatu lubaczowskiego oraz wiele innych instytucji. Szczegóły na poniższym plakacie.

Do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości przyłącza się również społeczność gminy Cieszanów. W Dachnowie zostanie zasadzone 100 drzewek otrzymanych od Nadleśnictwa Oleszyce, jako „Drzewa Wolności” na stulecie Niepodległej. Uroczystości zaplanowano na sobotę (09.11) na placu przy Szkole Podstawowej. W niedzielę 11 listopada w kościele parafialnym w Cieszanowie odbędzie się część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej, odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny, a po niej uczestnicy udadzą się do parku miejscowego, gdzie odśpiewany zostanie hymn, pod pomnikiem złożone zostaną wiązanki kwiatów, a część artystyczną wykona Zespół Śpiewaczy „Niezapominajki”. Dużo będzie działo się także w Gorajcu. Żeby uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości mieszkańcy Gorajca i Dąbrówki ufundowali Krzyż Niepodległości. Odsłonięcie i poświęcenie 4-metrowej figury odbędzie się 11 listopada o godz. 14.00. Uroczystości towarzyszyć będzie Msza Święta za Ojczyznę, koncert pieśni patriotycznych oraz prelekcja o historii.

W Horyńcu-Zdroju do obchodów związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości bardzo aktywnie włączyła się młodzież z miejscowej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Oficjalne uroczystości rozpoczną się tutaj 8 listopada i będą miały miejsce także w Nowym Brunie.

Z kolei w Oleszycach świętowanie rozpocznie się 8 listopada. W programie znalazły się m. in. koncerty patriotyczne, konkurs poezji, projekcja filmu „Wyklęty”. Ponadto podsadzonych zostanie 100 drzew, które utworzą aleję lipową.

8 listopada 100 drzew zasadzonych będzie także w Nowym Dzikowie. Na placu przy świetlicy wiejskiej ruszy akcja „100 drzew na 100-lecie”. Kolejnego dnia (9.11) w Szkole Podstawowej w Starym Dzikowie oraz Szkole Podstawowej w Cewkowie uczniowie przedstawią przygotowane przez siebie przedstawienia i koncerty patriotyczne. Gminne Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości ruszą 11 listopada – odprawiona zostanie msza święta, a pod pomnikiem odbędzie się część oficjalna oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca „Karpaty” i Zespołu Pieśni i Tańca „Łańcut”.

Natomiast w Wielkich Oczach uroczystości zainauguruje rajd rowerowy, który ruszy 10 listopada. W niedzielę odbędą się msza święta, złożenie kwiatów, Apel Poległych, a o godz. 18:00 – wieczornica „Przytulmy Polskę do serca…”, czyli wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i montaż słowno –muzyczno – taneczny.

Wyjątkowa, bo 300-metrowa flaga zaprezentowana zostanie w Narolu, a w Rudzie Różanieckiej uroczystości rozpocznie Msza Święta za Ojczyznę w miejscowym Kościele Parafialnym, a zakończy wspólne świętowanie.

Ze szczegółami poszczególnych wydarzeń możecie zapoznać się na plakatach.

AH, elubaczow.com

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here