W Gorajcu odsłonią Krzyż Niepodległości

0

Mieszkańcy małej wsi Gorajec w gminie Cieszanów postanowili wspólnie uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i ufundowali Krzyż Niepodległości 1918-2018. Stanął on na rozdrożu w dawnym centrum wsi, a jego odsłonięcie i poświęcenie odbędzie się 11 listopada br.

Jak mówi Michał Kudyba, najstarszy mieszkaniec Gorajca, miejsce lokalizacji 4-metrowej figury nie jest przypadkowe.

– W tym miejscu przed laty stał podobny krzyż, który w latach 60-tych spróchniał i zawalił się. Miejsce jest wyjątkowe, gdyż to właśnie tędy przebiegała niegdyś główna droga do wsi, to tu stał dwór baronów Brunickich, a jedna z dróg prowadzi do gorajeckiej kapliczki — miejsca objawień maryjnych. Jest to miejsce licznie odwiedzane przez turystów i pielgrzymów.

Zadowolenia z nowego obiektu nie kryje także miejscowy sołtys.

– Cieszy mnie, że w naszą inicjatywę zaangażowali się wszyscy mieszkańcy wsi, a pomocną dłoń wyciągnęli do nas również mieszkańcy sąsiedniej miejscowości Dąbrówka” – podkreśla zaangażowanie mieszkańców sołtys Gorajca Henryk Nienajadło.

Odsłonięcie i poświęcenie figury odbędzie się 11 listopada 2018 o godz. 14.00. Uroczystości towarzyszyć będzie Msza Święta za Ojczyznę, koncert pieśni patriotycznych oraz prelekcja o historii.

– W części historycznej chcemy opowiedzieć naszym gościom o podobnych inicjatywach rocznicowych z naszego regionu, które organizowane były z okazji 10 i 20 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości” – opowiada koordynator wydarzenia Marcin Piotrowski.

Jedna z największych w naszym regionie, wolnostojąca rzeźba w ludowym stylu przedstawia postać Jezusa na krzyżu w glorii zmartwychwstającego, tak jak Polska po latach zaborów.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here