Polityczne szachy w Radzie Powiatu Lubaczowskiego, są wstępne deklaracje

65

Wyniki niedzielnych (21.10) wyborów do Rady Powiatu Lubaczowskiego nie dały jednoznacznej odpowiedzi, kto będzie rządził na tym szczeblu samorządu lokalnego. Końcowych opcji jest przynajmniej kilka, dlatego też od razu rozpoczęły się polityczne szachy.

W niedzielnych (21.10) wyborach do Rady Powiatu Lubaczowskiego najwięcej głosów zdobyli kandydaci Prawa i Sprawiedliwości (38,91 %) i uzyskali dzięki temu 8 mandatów (Adam Swatek-Czernecki, Mariusz Łeski, Zygmunt Gmyrek, Henryk Goraj, Marta Tabaczek, Józef Ozimek, Stanisław Strumidło i Barbara Broź) w 17-osobowej radzie. Sześciu radnych (Wiesław Huk, Józef Michalik, Danuta Sopel, Dorota Wróbel, Zbigniew Wróbel i Dorota Rachwalik) będzie miało Polskie Stronnictwo Ludowe, które poparło 31,74 % wyborców. Pozostałe trzy mandaty uzyskało dwóch kandydatów Forum Samorządowo Gospodarczego – Marcin Piotrowski i Kazimierz Rymarowicz oraz Paweł Głaz z KWW Samorząd Lubaczowski. Polityczne puzzle, choć arytmetycznie nie wydają się zbyt skomplikowane, w rzeczywistości są dość trudne do ułożenia. Do sprawy spokojnie podchodzi jednak starosta lubaczowski Józef Michalik.

– Przede wszystkim chciałbym podziękować za wszystkie oddane na nas głosy. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało ich więcej w skali powiatu, ale nie ma się co z tego powodu obrażać na wyborców. Szanuję demokrację, a do wyniku podchodzę spokojnie i przyjmuję go z pokorą. Podkreślam przy tym, że nie stoimy na straconej pozycji i będziemy chcieli nadal pracować dla dobra naszego powiatu. Rozmawiamy ze wszystkimi, ale nie będziemy kupować radnych, tylko starać się przekonać do naszej wizji. Rozwiązań jest kilka, wśród nich także możliwość stworzenia szerokiej koalicji. Żeby zapadły jakieś wiążące deklaracje trzeba jednak czasu i spokojnej, merytorycznej rozmowy – mówi starosta lubaczowski Józef Michalik i dodaje, że bardzo cieszy się z tego, że nasz powiat będzie miał dwoje radnych w Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Kluczem, zarówno dla PiS-u, jak i PSL-u, do „ułożenia” Rady Powiatu Lubaczowskiego wydaje się być utrzymanie swoich radnych i pozyskanie kolejnych spoza swojej listy. Zadanie to wydaje się być nieco łatwiejsze dla Prawa i Sprawiedliwości, bo do większości brakuje im tylko jednego mandatu. Stąd, na chwilę obecną kluczowymi radnymi w „ułożeniu” większości wydają się być Marcin Piotrowski z Gorajca (FSG) i Paweł Głaz z Lubaczowa (SL). Potwierdzeniem niech będzie fakt, że ich telefony rozdzwoniły się zaraz po poznaniu wyników wyborów. Ci, nie chcą jednak podejmować decyzji pochopnie.

– Rozmawiam ze wszystkimi o przyszłości naszego powiatu. Chcę się dowiedzieć jakie wizje na rozwój naszego regionu mają wszystkie strony. Co jest dla nich ważne i jakie obrały drogi – mówi Marcin Piotrowski.

W podobnym tonie wypowiada się Paweł Głaz.

Wybory samorządowe i ich wyniki z reguły przyciągają uwagę i niejednokrotnie zaskakują. Tak jest i tym razem. Przy zbliżonym rozkładzie mandatów dwóch przewodnich sił politycznych w Radzie Powiatu języczkiem u wagi stały się mandaty niezależnych Radnych Powiatowych 6. kadencji. Nie ukrywam, że rozmowy prowadzone są zarówno z jedną, jak i drugą stroną. W przypadku braku porozumienia mogą trwać nawet do dnia zwołania pierwszej sesji. Wiem, że patowa sytuacja, która zaistniała budzi skrajne opinie na temat obydwu ugrupowań. Jako członek Rady Powiatu zrobię jednak wszystko, aby nie zawieść zaufania moich wyborców. Swoje obowiązki będę wykonywał sumiennie w poczuciu odpowiedzialności za wspólne dobro mieszkańców Lubaczowa i okolic. W Ziemi Lubaczowskiej i jej Mieszkańcach tkwi ogromny potencjał, który z całej siły będę wspierał i stwarzał mu dogodne warunki do rozwoju – napisał do naszej redakcji Paweł Głaz.

Zagadką pozostaje jeszcze jedna kluczowa sprawa, czyli kandydatura Prawa i Sprawiedliwości na nowego starostę. Na tej giełdzie już przewija się przynajmniej kilka nazwisk, ale wszyscy podkreślają, że takową będą musiały zaakceptować władze partii wyższego szczebla.

65 komentarze

 1. Jeśli Piotrowski poprze PSL to przegra całe forum ze wszystkimi nawet tymi co sie nie dostali – chyba ze zmusza wielce wielmożnego jegomościa Michalika do ustąpienia, jeśli poprze PiS to wygrają tyle ze sami jeszcze o tym nie wiedza. PSL obrobił sie w portki i niech starosta nie mówi ze nie bedą podkupywać ludzi. Komu jak komu ale jemu w bajki niech nikt nie wierzy. Człowieku puść stołek i daj temu powiatowi przyszłość a nie tylko diety liczysz.

 2. Ha ha ha PIS od pierwszego dnia po ogłoszeniu wstępnych wyników stara się przekupić Pana Pawła posadą wicestarosty i Pana Marcina podobnym stanowiskiem, więc nie pisz głupot , ze PIS gra czysto, to po pierwsze , a po drugie proszę sobie przypomnieć jak skończyła się kariera Pana Piotra C., który 4 lata temu kandydował na burmistrza Lubaczowa z ramienia PIS- u? Jak przestał być im potrzebny zwolnili go po chamsku i czy takim ludziom można zaufać? Gdybym był na miejscu Pana Piotra i Pana Marcina zastanowiłbym się na tym bardzo poważnie.

  • Co Ty człowieku wiesz o Panu Piotrze C. ? Tyle co słyszałeś na rynku. A pewny jesteś, że Ci uczciwi samorządowcy z PSL-u nie proponują Panu Pawłowi czy Marcinowi takiego samego stanowiska?! Chłopie nie pisz dyrdymałów, to jest zwyczajna polityka i walka o wpływy. Jeśli jak pisze Pan Paweł i myślę, że Pan Piotrowski podobnie do tego podchodzi, patrzą na to co jedna i druga strona ma do zaoferowania społeczeństwu i jakie mają plany na przyszłość dla powiatu. Nie będą się łakomić na stanowisko wice Starosty 😉 W każdy razie ludzie bacznie się temu przyglądają i myślę, że przyszedł czas na kres tych wszystkich znajomków, ziomali z podwórka etc… Ludzie chyba stanowczo się wypowiedzieli, że chcą zmiany w powiecie w mandatach 8 do 6. Tyle w temacie.

 3. Również uważam, że czas na zmianę! Wystarczy tego dobrego. Może by wreszcie ludzie żyjący w naszym powiecie spróbowali czegoś innego. Bedzie po prostu inaczej, a nie tak samo od 20 lat. Zobaczycie, że to nam się opłaca. Nie wolno bać się zmian, tylko tak może tu byś coś innego, świeżego…. Ja i moi najbliżsi przyjaciele, młodzi ludzie liczą, że wreszcie coś drgnie. Ten monolit wreszcie się skruszy i będą lepsze warunki do działania i rozwoju.

 4. PSL oddajcie stołki – nic nie robicie tylko swoich wprowadzacie. Jesteście taką partią bez pomysłu, która gdzieś tam zawsze się doklei i sukcesy będzie przypisywać sobie.
  4 lata temu dzięki książeczce i liście nr 1 zdobyliście fuksem tyle głosów. I co zrobiliście? Nic, tylko obstawiacie stołki swoimi ludźmi.
  Dobre czasy się kończą.

 5. Na chłopków z PSL padł blady strach. Mamią Pawła stanowiskiem v-ce starosty, a wówczas „odstawiliby” z tego miejsca poczciwego Wieśka. Tak jest. PiS powinien dać to stanowisko Pawłowi jak chce mieć większość, ale Wieśka wybrać na Starostę.

 6. Całe miasto mówi, że P.G sprzedał się za stołek vice. Ciekawe czy to prawda? Szkoda bo to dobry chłopak, a oddaje władzę PiS. Ciekawe czy zdaje sobie sprawę, że w takim układzie to będzie marionetką bez znaczenia. i że więcej na niego nie zagłosujemy!

  • Jeden głosuje za efekty pracy, drugi za nazwę partii. Idąc Twoim tokiem myślenia, PG jakby nie zrobił będzie źle: poprze PIS, Ty nie zagłosujesz, poprze PSL, hejterzy p. Michalika nie zagłosują. A prędzej, czy później kogoś będzie musiał poprzeć. Bo chyba nie uważasz, że tylko Ty i zwolennicy PSL oddaliście w wyborach głos na niego?

  • Stawiam wszystko, że na niego nie głosowałeś! Jak należysz do PSLu (a tak na pewno jest) to tam oddałeś swój głos. Czyli Twoje wpływy się wyczerpały. Nagonki chcesz robić – to może zerknij na efekty pracy starosty. Ilu z PSL pracuje w starostwie i strukturach podległych?
   Jestem przeciw PSL, ale nie za PIS-em. Choć w takiej sytuacji wybrałbym pewnie to drugie – w zależności od tego kto miałby być starostą z ramienia tej partii.

    • Nie rozumiesz pytania. Przeczytaj jeszcze raz, zaangazuj troche wiecej szarych komorek do analizy i odpowiedz na przedstawione przeze mnie zagadnienie (prostsze niz na maturze): wymien cztery przyklady ktorymi moze pochwalic sie Pan Pawel Glaz na samodzielnym stanowisku ds. obslugi inwestorow na przestrzeni ostatnich czterech lat.
     Tutaj nie rozmawiamy o PSL, nie odwracaj kota ogonem. Jezeli chcesz podyskutowac o osiagnieciach PSL, zachecam do dyskusji pod odpowiednim komentarzem. W moim komentarzu datowanym na „28 października 2018 ~ 16:56” przeczytasz jakie ja mam o tym zdanie

   • Eldan już jest, a z nim nowe miejsca pracy. Dwie kolejne firmy rozważają podobną opcję zakotwiczenia się u nas. Niełatwo tu ściągnąć kogokolwiek na tę naszą prowincję, a jednak się udało. Kto zechce i tak będzie szukał dziury w całym. Ale prawda jest taka, że najtrudniej rozpocząć jakąś trudną robotę, która innym w ogóle wydaje się bezsensowna (bo przecież nikt tu do nas nie przyjdzie, więc po co to stanowisko), a potem następcy będą się szczycić, że mamy nowe firmy, które zatrudniają ludzi. I oby tak było, bo życzę ludziom, żeby mieli pracę – po prostu. Dlatego cieszę się, że jakieś działania w tym kierunku idą. Pierwsze koty za płoty!

    • Z profilu PG na fb (polecam jego posty z 18 i 19.10 dot. konferencji w Wa-wie) czytam, że działania dot. inwestycji i promowania regionu podejmuje i że on w przeciwieństwie do wielu, wierzy w potencjał tej naszej prowincji i może właśnie ktoś chce w tym przeszkodzić, żeby się nie udało pójść dalej? Żeby tkwić dalej w tym zastoju i żeby nic się nie zmieniało? Najtrudniej przekonać ludzi, że to jednak ma sens, a najłatwiej wszystko podważać (często samemu nic nie robiąc).

    • Na stronie internetowej terenow inwestycyjnych mozemy przeczytac:
     „(…)Producent odzieży i obuwia medycznego Firma Eldan z siedzibą w Mielcu otwiera na początku października oddział produkcyjny w Lubaczowie.(…)”
     Mam kilka pytan aby rozwiac wszelkie watpliwosci ktore pojawiaja sie wsrod mieszkancow.
     1. Kto z imienia i nazwiska jest odpowiedzialny za sprowadzenie tej firmy do Lubaczowa bo „na miescie” pada duzo roznych ojcow tego „sukcesu”. Gdzie znajdziemy jakikolwiek dokument potwierdzajacy to??
     2. Gdzie dokladnie miesci sie ten zaklad?
     3. Ile osob z naszego powiatu pracuje juz tam oraz ilu pracownikow firma zamierza zatrudnic do konca 2019 roku?
     Ponadto interesuje mnie odpowiedz na pytanie: skad pochodza te informacje, z Urzedu Pracy czy z innego zrodla??
     Cytuje: „Faktem jest, że na terenie Lubaczowa i okolic jest wiele osób mających wysokie kwalifikacje, umiejętności i chęć do pracy.”

     • Swoje pytania musisz kierować do rzetelnych źródeł. Ja wiem tyle, ile wyżej napisane. Czyżby akurat, gdy powstało „samodzielne stanowisko ds. obsługi inwestorów”, nagle bezinteresownie wszyscy inni zaczęli tu sprowadzać firmy, a ten od obsługi leży i w sufit patrzy? Taki z niego nierób? To chcesz powiedzieć? Z tego, co wiem, promocją zajmuje się PG i wiceburmistrz WZ. Pytaj u źródła, a pewnie się dowiesz. Jak już wspomniano „Kto zechce i tak będzie szukał dziury w całym.” Więc odsyłam do samego zainteresowanego. Bo jak myślisz, że oczy całego miasta przez ostatnie 4 lata były skierowane na ww. stanowisko i będą tu teraz dyskutować na nurtujące Cię pytania, to tutaj zainteresowanych raczej nie znajdziesz. Taką możliwość mają pewnie tylko Ci, którzy pracują najbliżej. Ale z cudzej pracy najchętniej rozliczają też Ci, co w swojej sami się nudzą. Najrzetelniej wypowie się sam zainteresowany, więc tam odsyłam.

     • Mam nieodparte wrazenie, ze na sile probujesz mi cos wmowic jakobym nazwal Pana Pawla Glaza lub jakiekolwiek innego urzednika nierobem. W zadnym z moich komentarzy nie uzylem tego rynsztokowego jezyka. Chcialbym nie tylko ja po prostu wiedziec jakie zaslugi ma ten Pan poniewaz niejednokrotnie jego nazwisko przewijalo sie na „gieldzie nazwisk” na najwyzsze stanowiska w starostwie. Chce wiedziec jakie ma osiagniecia a nie w co ten Pan wierzy.Wiara juz niejednego zgubila. Nie chce szukac dziury w caly chce tylko poznac co udalo sie zrobic, na jakim etapie jest cala ta inwestycja –to wszystko
      Napisales ze ELDAN juz jest wiec zadalem pytanie gdzie dokladnie szukac tej firmy na mapie Lubaczowa?? Skoro tak napisales to zapewne znasz odpowiedz na to pytanie???

     • Oczywiście, wiem, gdzie jest Eldan, o to nietrudno się dowiedzieć w dobie internetu.. Tylko czy odpowiedź na pytanie o lokalizację Eldanu ma jakiś związek z osiągnięciami pana PG? Jaka jest intencja tego pytania? Co Ci da odpowiedź na to pytanie? Bo jeśli po prostu szukasz pracy albo z ciekawości pytasz, to można to wyszukać samemu.

     • I podobnie co do stanowiska w starostwie – jeśli pan PG będzie miał takowe zająć, to i tak je zajmie – Ty już na to wpływu chyba nie masz (chyba że jesteś radnym w powiecie??). Więc po co te pytania o osiągnięcia? Jaka jest ich intencja? Czy pytasz też o inne nazwiska z tej „giełdy”, o której piszesz? I czy zadawałeś podobne pytania przy wyborze starosty/wicestarosty poprzedniej kadencji?

     • Przeczytalem wpis na stronie dotyczacej terenow inwestycyjnych gdzie jest cala masa lania wody, ale brak istotnych informacji, np. wlasnie o lokalizacji oddzialu tej firmy w Lubaczowie. Czy to nie jest dziwne? Rozumiem ludzka rzecz pomylic sie i zapomniec. Wchodze zatem na oficjalna strone internetowej ww. firmy, sekcja kontakt? Mam informacje o istnieniu firmy w Mielcu o Lubaczowie nie ma slowa. Nie wiem skad czerpiesz informacje na ten temat, ale ja wole zaczerpnac jej u zrodla a tam niestety susza.Zdradzisz teraz gdzie miesci sie lubaczowski oddzial firmy Eldan??
      To jedno z kilku pytan, ktore zadalem przeczytaj jeszcze raz wczesniejszy moj komentarz.Gdybym szukal pracy to informacje akurat o tym mam w sekcji praca na stronie ELDANU. Nie denerwuj sie istnieje bardzo duze prawdopodobienstwo ze Pawel dostanie ten stolek to juz przesadzone moze icos dla ciebie skapnie;)

     • Mi coś skapnie? 🙂 Kto to wie, tyle, że ja na moje potrzeby mam aż za dużo. Prowokacja trochę jakby nietrafiona. 😀
      Skoro wiesz, że dostanie stołek, to tym bardziej po co drążysz. Co CI to da? Odczekaj kadencję, a potem sam stwierdzisz jakieś osiągnięcia lub ich brak.
      A jeśli oczekujesz ode mnie odpowiedzi na nurtujące CIę pytania, to ponownie (przeczytaj jeszcze raz wcześniejszy mój komentarz 🙂 odsyłam do źródła.Ja CI ich nie udzielę, bo nie znam i drążyć nie zamierzam. Dla mnie strata czasu. Jak jest jakiś krok do przodu, to mogę co najwyżej kibicować w dalszych działaniach i w tym kierunku będę patrzeć, a nie wstecz ani na boki.

     • To zadna prowokacja a jedynie faktyczna ocena sytaucji. Moze cos dla zony, dziewczyny, kochanki?;) Zapewniam, nie masz sie o co martwic bedzie dobrze 😀
      Dla zaspokojenia swojej wiedzy chcialbym wiedziec czym sie zasluzyl. Mam wrazenie, ze w polityce stolki rozdaje sie przypadkowym osobom, ktore podczas wyborow nagonily wieksza ilosc osob, aby zaglosowaly wlasnie na niego 😉
      Dziekuje za jakze blyskotliwa odpowiedz. Coz ja bym bez ciebie zrobil?? To byla prowokacja ktorej niestety nie potrafiles namierzyc 😉
      Doskonale wiem gdzie miesci sie Eldan. Ale czy ta lokalizacja znajduje sie w strefie ekonomicznej?;)

     • Nie mogę się nadziwić, jakich się ludzie z zazdrości sposobów chwytają. Nie wiem, co niby miałam namierzać i po co, ale na pewno namierzyłam Twoje intencje. Język może i nie rynsztokowy (chociaż nad tą „śmierdzącą próchnicą” to bym się zastanawiała), ale za to intencje feeeeee… O tych ocenach i podtekstach nie wspomnę.
      Jeśli przez to poczujesz się lepiej, to tak, to ja, kochanka PG, to wszystko napisałam. 🙂 Lepiej? Tak, Eldan sprowadził tu ktoś inny, a tylko PG pisze wybrakowane informacje na stronie i odpowiada za nie taki teren i za każdą inną pier..łę, której w tym sukcesie mógłbyś się czepić, za wszystko, co niedomaga, tylko cały ten sukces nie jego. 🙂 Lepiej?
      Na Twój ból jest prosty sposób: Skoro od 16 lat jest tak źle, a kiedy ma nastąpić jakaś zmiana, to też jest źle, to nagoń taką ilość osób, które zagłosują właśnie na Ciebie, a potem pochwal się swoimi osiągnięciami. Bo od samego wypisywania durnot w internecie i szukania, co kto robi nie tak, zmiany w regionie na pewno nie nastąpią, a i Ty daleko nie zajdziesz.

 7. Najważniejsze że praktycznie pewne, że ?w końcu zostanie zsuniety ze stołka. Nowy oddech, nowe pomysły a nie przyszłość ? z balkonikiem.
  Panie Paweł nie ma się co pstrykać i niech Pan ? ? pokaże. Mając stołek vice może Pan wyprowadzić ten powiat z zacofania, powiat potrzebuje młodych i prężnych. A że malkontenci coś marudzą o zdradzie? Kogo? Wiecznego stołka ? oldbojów?

 8. Czytam te bzdury swoich przedmowcow, jestem rozczarowany tym wszystkim. Za rok wybory i na to trzeba patrzeć, co będzie u góry. PIS straci możliwości rządzenia krajem, wiec to co mówi Kaczyński to wielkie obietnice bez pokrycia. W PiS jest prosty układ Kaczyński wyznacza ludzi na stanowiska, weźcie przykład z Rzeszowa, Tarnobrzegu i powiatu tarnobrzeskiego, PiS rządził 4 lata i niestety stracił władze, ale też sam Tarnobrzeg i powiat tarnobrzeski poniósł ogromne straty , więc wybieracie stanowiska i załamanie w powiecie. W Mielcu radni PiS za ostatnie 4 lata zasłużyli miasto i teraz po tych wyborach stracili większość w radzie.

  • PiS przegra wybory? Uważasz, że z PiS-em można wygrać samą nienawiścią, negowaniem wszelkich działań, kłamstwami i fałszywymi obietnicami? Aż tak wielu ograniczonych wyborców u nas nie ma. Wy nie macie programu, nie macie pomysłów, żerujecie na niskich instynktach. Jak powiedział w tv K-K z psl-u – nie zgadzamy się na program bez wartości. Z tym się u was zgadzam, dodam tylko że bez „wartości materialnych”. To cała wasza koncepcja na rządzenie, kasa i stołki.

 9. Jeżeli tylu osobom zależy na powiecie to niech zrzekną sie wynagrodzenia, zapłatą ich niech będzie satysfakcja iż pracują dla rozwoju powiatu.
  Tylko przepychacie sie opiniami kto co za ile , niech każda ze stron wystawi kandydata młodego pełnego werwy i życia.
  A tu i jedna i druga strona wytawia kandydatów grubo po 50 tce. Czyli pozostanie co co było. Byle do emerytury.

 10. Mam nadzieje ze wraz z nowym starostą zmienią się rownież kierownicy niektórych placówek, m.in. Powiatowego centrum Kultury. Albo zlikwidować ten twór albo wstawić tam człowieka z mózgiem który w końcu zacznie realizować właściwie cele tej jednostki z pożytkiem dla nas. Jeżeli promocja dla nich to wydawanie co roku jakiejs książki która promuje nas leżąc w budynku PCK to gratulacje i dla starosty i dla dyrektora i zastępcy.

 11. Tragedią dla Powiatu będzie jeżeli starostą zostanie Zenon Swatek ale obojętne zresztą kto zostanie to i tak będzie sterowany z Jarosławia przez Panią Poseł Anne Rodziewicz nikt bez jej zgody nie zrobi ruchu i stanie się tak tak jak w Horyńcu obsadzi część stanowisk kolesiami z Jarosławia

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here