Cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego w Dachnowie w gminie Cieszanów doczekała się generalnego remontu, który trwał około pół roku. Dzięki niemu obiekt odzyskał dawny blask.

Cerkiew w Dachnowie została zbudowana w 1929 roku, w miejscu starszej, drewnianej cerkwi z 1735 r. Po wojnie obiekt został przejęty przez kościół rzymskokatolicki. Do 1992 świątynia pełniła rolę kościoła parafialnego parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Dachnowie.

– Obecna świątynia w zasadniczym zrębie pochodzi z przełomu XIX i XX w. W wyniku gruntownego remontu starej świątyni wzniesiona została nawa poszerzona o boczne aneksy. W 1929 r. do części środkowej dobudowano sanktuarium i babiniec. Całość spina wyniosła kopuła o wysmukłym profilu zwieńczona starym, kutym krzyżem – czytamy na stronie ziemialubaczowska.com.

Obiekt odczuwał jednak upływ czasu, dlatego mieszkańcy wyszli z inicjatywą jego remontu. Tę wsparły miejscowe władze i podjęły działania w celu jego odnowienia.

Fot. Tomasz Mielnik, arch.

Remont trwał pół roku, ale jak doskonale widać warto było poświęcić ten czas. Zakres prac obejmował remont ścian i posadzek, przebudowę fundamentów, wymianę okien, renowację dachu i drzwi, a także wymianę instalacji elektrycznej. Nie pominięto też dzwonnicy oraz ogrodzenia. Wykonano ponadto podświetlenie, żeby cerkiew pięknie eksponowała się po zmroku. Wszystko kosztowało 995 tys. zł., ale samorząd postarał się o dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego – ta wyniosła 818 tys. zł.

Gmina Cieszanów od lat „specjalizuje się” w odnawianiu zabytków i jest prekursorem takich zadań w skali kraju. Do tej pory wyremontowano tu m.in. dawną synagogę i cerkiew w Cieszanowie. W tej pierwszej znajduje się dom pobytu dziennego dla osób starszych. W drugiej zorganizowano Centrum Wystawienniczo-Koncertowe. Wydarzenie kulturalne mają być organizowane także w odnowionej cerkwi w Dachnowie.

Galeria zdjęć, fot. Tomasz Milenik dla Ziemia Lubaczowska.

Cerkiew ma równie piękne wnętrze – zobaczyć je możecie w galerii obiektu na stronie ziemialubaczowska.com.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here