Zakończył się XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W naszym mieście uroczyście obchodziliśmy go po raz siódmy – podsumowuje na swojej stronie Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie.

Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Bibliotek realizowany był pod hasłem (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA.

– Ta dowolność pozwala nam rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości. Słowo „dowolność” rozumiane jako nieskrępowane nakazami, przepisami, swobodne, wolne czytanie, nieograniczony dostęp do książki, a co za tym idzie również do biblioteki – czytamy na stronie MBP w Lubaczowie.

Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek nawiązywało także do 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości – wszak czytanie zawsze było ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury narodu.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie  tradycyjnie z okazji Tygodnia Bibliotek przygotowała wiele wydarzeń kulturalnych, konkursów, spotkań z ciekawymi ludźmi oraz rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”, do którego włączyła się rekordowa liczba uczestników. W placówce dostępna była także wystawa prac konkursowych w rozstrzygniętym konkursie „Las z mojej książki” realizowanym przy współpracy z Nadleśnictwem Lubaczów.

Niezwykłym gościem placówki był Michał Rusinek – sekretarz Wisławy Szymborskiej, który podczas spotkania w Lubaczowie mówił m.in. o współpracy z noblistką, osobą niezwykłą, z dużym poczuciem humoru, a zarazem umiejętnościami mówienia o sprawach najistotniejszych. Wizyta ta była nagrodą w konkursie „Paczka Literacka” organizowanego przez Wydawnictwo Agora oraz Fundację Społeczeństwa Informacyjnego, w którym działający w bibliotece Dyskusyjny Klub Książki zdobył pierwsze miejsce za film pt. „Andrzej Wajda Podejrzany. Czytamy! Polecamy.”

Jak trudną profesją jest dziennikarstwo mogliśmy się przekonać z kolei podczas wieczoru autorskiego Mariana Ważnego, redaktora naczelnego „Kresowiaka Galicyjskiego”, lokalnej gazety, która na naszym rynku pojawiła się 25 lat temu. Podczas spotkania z mieszkańcami Lubaczowa Pan Marian został doceniony przez środowisko osób niepełnosprawnych i uhonorowany odznaką „Przyjaciel Niewidomego”.

Wiele emocji wywołało spotkanie członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich z młodzieżą. Goście opowiadali o spokojnym życiu w miasteczkach i wioskach kresowych, w otoczeniu najbliższych, kochającej się rodziny. Ten cudowny czas przerwała zawierucha wojenna. Normą stało się życie w strachu, najpierw przed okupantem niemieckim, a potem przed bandami UPA. Goście wspominali ucieczki, mordy, życie w schronach, nocowanie poza domem, w polu, w zagonie ziemniaków, stodole. Ze sobą przynieśli bezcenne pamiątki rodzinne, obraz Matki Boskiej Karmiącej, dokumenty, przedwojenne rowerowe tablice rejestracyjne, czy najważniejsze… fotografie ich bliskich, przyjaciół, którzy na zawsze pozostali w ukochanej ziemi. Był to trudny powrót do przeszłości, a jednocześnie najpiękniejsza lekcja historii dla młodego pokolenia. O trudach wojny i pomaganiu w tych nieludzkich czasach opowiadała także Ela Wawrzyniec, bibliotekarka z Oddziału dla Dzieci, przybliżając, podczas warsztatowej lekcji, sylwetkę Ireny Sendlerowej, w dziesiątą rocznicę jej śmierci i z okazji Roku Ireny Sendlerowej. Młodzież z zajęć wyszła bogatsza o ideały, które pielęgnowała Irena Sendlerowa, wśród nich, że trzeba podać rękę tonącemu, nawet jeśli nie umie się pływać, zawsze jakoś można pomóc. Pomoc drugiemu człowiekowi stanowiła o wartości życia Ireny Sendlerowej- Kawalera Orderu Uśmiechu.

Bibliotekarze i „przyjaciele placówki” po raz kolejny udowodnili, że potrafią czytać w każdej sytuacji, nawet jadąc na rowerze. Tegoroczna frekwencja rajdu „Odjazdowy Bibliotekarz” przerosła oczekiwania organizatorów. W sobotnie słoneczne przedpołudnie wyruszyliśmy szlakiem wolności, by zakończyć nasz rajd na lubaczowskim rynku. O podróżach i pięknie polskiej ziemi, a zwłaszcza często niedocenianym naszym regionie, opowiadała nasza czytelniczka Pani Władzia Wiśniowska, która wspólnie z lokalnymi poetami wydobyła z naszej ziemi to, co najpiękniejsze. Wspólny śpiew i przygotowany przez pracowników Wypożyczalni quiz, zachęcił wszystkich uczestników do aktywnego udziału w wydarzeniu.

– Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia obchodów XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Bez współpracy bibliotekarzy, organizacji pozarządowych, jednostek organizacyjnych miasta i gminy, Nadleśnictwa Lubaczów oraz ludzi dobrej woli nie udałoby się zrealizować tych wszystkich działań, dających wiele radości i wzruszeń naszym czytelnikom, a nam, bibliotekarzom jeszcze więcej satysfakcji z naszej pracy. Bardzo dziękujemy naszym czytelnikom za ten wspólnie spędzony czas i już dziś zapraszamy do uczestnictwa w przyszłorocznym Tygodniu Bibliotek.

Jeszcze więcej informacji znajdziecie na stronie MBP w Lubaczowie.

elubaczow.com, MBP w Lubaczowie

Ten baner wyświetlono 160 274 razy.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here