W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Oleszycach zorganizowała w piątek 9 maja, konferencję pt. „Księcia Górka. Pałac i jego mieszkańcy”. Wydarzenie poświęcone było historii oleszyckiego pałacu i jego dawnych właścicieli.
Spotkanie zgromadziło pasjonatów historii lokalnej oraz uznanych badaczy z całej Polski. Konferencję otworzyli autorzy publikacji „Księcia Górka – bijące serce Oleszyc” – Tymoteusz Furgała i Dariusz Sałek – wprowadzając zebranych w tematykę wydarzenia. Następnie głos zabrali zaproszeni prelegenci, których wystąpienia ukazywały powiązania oleszyckiej rezydencji z innymi ważnymi miejscami w historii Polski. Dr Żaneta Niedbała opowiedziała o zamku w Krasiczynie jako nowej siedzibie książąt Sapiehów, Olga Machowska z Biblioteki Zamku Królewskiego na Wawelu zaprezentowała temat wędrówek książek z biblioteki Sapiehów, a Daniel Guzman z Muzeum Polskiego w Rapperswilu przedstawił znaczenie archiwum tej rodziny dla dziejów Polski. W kolejnych wystąpieniach prof. Magdalena Biniaś-Szkopek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu skupiła się na roli rodu Działyńskich w ratowaniu dziedzictwa narodowego, a dr Adam Szczupak z Muzeum Narodowego w Krakowie przybliżył temat prawa patronatu ziemiaństwa w Galicji. Finałem konferencji była opowieść Jacka Komudy – historyka i pisarza – który w barwny sposób przedstawił temat najazdów Kozaków na ziemię bełską.
W przerwie między prelekcjami miał miejsce także niezwykle widowiskowy pokaz „Damy i huzary”. Spotkanie stało się nie tylko naukową refleksją nad przeszłością, ale także okazją do międzypokoleniowej rozmowy o tożsamości lokalnej. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim obecnym za udział i wspólne odkrywanie historii Oleszyc.
Galeria zdjęć, fot. Jerzy Skoczylas.



















