Zaklinacze Znaczeń przybliżyli gminnym radnym postać „Inki”

2

Działająca w Publicznym Gimnazjum im. prof. Franciszka Misztala w Lisich Jamach Grupa Artystyczno-Patriotyczna Zaklinacze Znaczeń została zaproszona na ostatnią sesję Rady Gminy Lubaczów, podczas której zaprezentowała akademię pt. „Żołnierzom Wyklętym – Nasza Pamięć”.

Fot. ZSP w Lisich Jamach

To kolejna odsłona przedstawienia według scenariusza i reżyserii opiekuna grupy Konrada Morawskiego, które miało na celu przybliżenie obliczai Danuty Siedzikówny ps. Inka. Postać, która stanowi dziś jeden z symboli oporu Polaków wobec dyktatury Związku Radzieckiego w naszym kraju po II wojnie światowej, grupa już wcześniej prezentowała w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lisich Jamach.

– To przede wszystkim symbol dla nastolatków – Inka nie dożyła przecież swoich osiemnastych urodzin, a odznaczyła się przykładnym przywiązaniem do wartości niepodległościowych naszego kraju. Była patriotką niemalowaną, nie na zamówienie, szczerze wierzyła w ideę suwerennego kraju, za co została rozstrzelana przez peerelowskich oprawców. Jej słowa: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba” mogą dziś uchodzić za jeden z motywów wychowawczych dla dzieci i młodzieży – mówi dr Konrad Morawski.

Akademia była hołdem złożonym dla Inki, ale też i dla wszystkich Żołnierzy Wyklętych, którym dopiero kilka lat temu przywrócono należną pamięć w masowej świadomości Polaków. Warto dodać, że w otoczeniu poezji niepodległościowej, krwistych dialogów i biało-czerwonych wzruszeń, znalazło się także miejsce na wiersz pt. „Ważna Rzecz”, którego autorem jest Ryszard Jabłoński, aktor mający swe korzenie na terenie Powiatu Lubaczowskiego.

Grupę młodych aktorów, Zaklinaczy Znaczeń, którzy zaprezentowali się podczas sesji Rady Gminy tworzyli tego dnia: K. Kapel (Inka), K. Konopka (Spikerka Radia Wolna Europa), P. Misztal (Echo 1), M. Skibicki (Echo 2), A. Sopel (Łupaszka), K. Trojnar (Ogień), B. Frant (Witold), P. Kopciuch (Hania), K. Furgała (Marysia), J. Juchno (Marta), M. Sarlej (Krysia), W. Smoliniec (Wanda), S. Furgała (Żelazny), K. Kopciuch (Anioł 1), W. Czucha (Anioł 2) i W. Malinowski (Porucznik ZSRR). Zdjęcia przedstawienia wykonał znany lubaczowski fotograf Marcin Materniak.

Galeria zdjęć.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here