Gmina Lubaczów liczy, że wzrost ruchu w Budomierzu zachęci inwestorów

4

Statystyki ruchu na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Budomierzu stale rosną. Gmina Lubaczów liczy, że dynamikę tego wzrostu dostrzegą inwestorzy.

Działki oferowane do sprzedaży przez gminą Lubaczów znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie przejścia granicznego w Budomierzu.

Polsko-ukraińskie przejście graniczne w Budomierzu funkcjonuje nieco ponad cztery lata. Kosztowało 144 mln zł i jest jednym najnowocześniejszych przejść na zewnętrznej granicy UE. Dostrzegają to podróżni, którzy coraz częściej przekraczają tu granicę i chwalą sobie m.in. jego nowoczesną infrastrukturę. Potwierdzają to statystyki służ granicznych, w którzy doskonale widać stały i dynamiczny wzrost liczby odpraw. W 2017 roku ich liczba wzrosła aż o 38 % w porównaniu do roku poprzedniego. Średnio na dobę odprawia się tutaj blisko 5 tys. osób. Prognozy mówią, że ten rok także będzie rekordowy, a przyczyni się do tego m.in. wzrost liczby Ukraińców podejmujących pracę w Polsce. Rekordy padają także pod względem eksportu towarów z Polski na Ukrainę, który w 2017 roku osiągnął poziom sprzed kryzysu ekonomicznego w tym kraju.

Wzrost ruchu granicznego dostrzega gmina Lubaczów, która podjęła konkretne działania mające na celu wykorzystanie tego potencjału. Jednym z takich działań jest decyzja o rozbudowie Gminnego Targowisko w Krowicy Hołodowskiej, które powstało dwa lata temu. Zgodnie z planami, w przyszłym roku ma być oddany do użytku tutaj nowy budynek usługowy z przeznaczeniem na cele promocji lokalnych produktów, a istniejący plac ma być utwardzony kostką brukową. W ramach zadania przewidziano także modernizację Wiaty Handlowej nr 1, montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej, fotowoltaicznej, kanalizacji deszczowej, przyłączy wodociągowych ze studzienkami i inne prace.

Fot. Targowisko Gminne w Krowicy Hołodowskiej.

To wszystko sprawia, ze teren zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie przejścia w Budomierzu staje się atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Powstały tu obiekt handlowy lub usługowy może liczyć na stały ruch klientów, tym bardziej, że najbliższe duże obiekty tego typu znajdują się dopiero w Lubaczowie.

Właśnie na sprzedaż działek, które przeznaczone są pod lokalizację zabudowy usługowej i produkcyjnej, a znajdują w bezpośrednim sąsiedztwie przejścia, liczy gmina Lubaczów. Samorząd ogłosił własnie przetarg na ich sprzedaż i rozpoczął akcję promocyjną tych terenów. Jak mówią urzędnicy, potencjalny inwestor może liczyć na ich wsparcie i pomoc w szybkim załatwieniu wszelkich formalności.


4 komentarze

    • Wtedy na pewno działki stałyby się o wiele bardziej atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów. Przed rozpoczęciem promocji terenów inwestycyjnych proponuję wysłać służby do posprzątania przydrożnych rowów od granicy do Krowicy, bo niedługo braknie w nich miejsca na wyrzucane przez Ukraińców śmieci.

  1. Ta fotografia przedstawiająca tłumy ludzi to pochodzi z dnia otwarcia targowiska a ludzi przyciągnęły wtedy tylko rozdawane za darmo jabłka. Na obecną chwile nie ma tam praktycznie handlu (jest oczywiście kebab i hamburgery)jedynie Ukraińcy magazynują towary do przerzutu przez granicę a na placu zalega duża ilość aut w tym kilkanaście porzuconych.Gmina podpiera się takimi fotografiami a pomaga jej w tym m.in. to medium manipulując faktami.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here