Narol, Horyniec-Zdrój, Lubaczów: Uczcili pamięć pomordowanych Żydów

0
Fot. horyniec-zdroj.pl

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane były już po raz dziesiąty. W tym roku w obchody włączyły się 63 miejscowości. Pamięć Żydów uczczono również w naszym regionie – w Narolu, Horyńcu-Zdroju i Lubaczowie.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu rozpoczęły się 22 stycznia, a zakończyły 28 stycznia. W powiecie lubaczowskim uroczystości odbyły się 25 stycznia. Po raz pierwszy do udziału w obchodach została zaproszona Gmina Narol. Z tej okazji zorganizowano prelekcje, sesję naukową pt. „Historia i kultura Żydów Narolskich naszym wspólnym dziedzictwem” i wykłady historyczne oraz spotkanie z gośćmi: z Hayą Novak z USA, której historia rodziny związana jest z Narolem, Marią van Beurder i Jacques D. Barth z Amsterdamu, Eli Bartłomiejem Zolkos (JEwish Defense League) – przedstawicielem Naczelnego Rabina Polski, Anną Dziamą z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Agatą Śmierzyńską i Tomaszem Czarnym z Fundacji Anioły Kultury w Warszawie. Po spotkaniu goście udali się na cmentarz żydowski, gdzie odmówili modlitwę. Dodatkową atrakcją była wystawa fotografii i dokumentów związanych z historią Żydów, przygotowaną przez UMiG w Narolu.

Z kolei śmierć Żydów, którzy zginęli w trakcie ucieczek z transportów kolejowych do obozu Zagłady w Bełżcu podczas II wojny światowej uczczono w symbolicznym miejscu – przy linii kolejowej Horyniec-Zdrój – Bełżec. W spotkaniu wzięła udział delegacja społeczności żydowskiej ze Stanów Zjednoczonych, Izraela i Holandii.

Natomiast w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie po raz kolejny gościła Lucia Retman, Żydówka ocalona przez rodzinę Pomorskich z Lubaczowa, autorka książki pt. „Perły albo życie”, w której zawarła swoje wspomnienia. Następnie goście udali się na Plebańskie Pole pod Dachnowem, by upamiętnić pamięć pomordowanych Żydów. Po południu w bibliotece odbyło się kolejne spotkanie. Tym razem mogliśmy wysłuchać opowieści Simona Lavee, potomka polskich Żydów, który szukając swoich korzeni dotarł do Lubaczowa, gdzie poznał historię rodziny. Jest autorem książki pt. „Oddział Niezwyciężonych. Drużyna żydowskich partyzantów Armii Krajowej pod dowództwem Edmunda Łukawieckiego w latach 1941-1944”. Opisuje w niej wojenne losy swego ojca, Edmunda, polskiego partyzanta. Z wykładem pt. „Żydzi w Lubaczowie na przestrzeni wieków” wystąpił Dariusz Sałek z Muzeum Kresów w Lubaczowie. Uczestnicy mieli również okazje wysłuchania recitalu w wykonaniu uczniów i nauczycieli z Państwowej Szkoły Muzycznej.

Zdjęcia MBP w Lubaczowie

AH, elubaczow.com 

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here