X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu

0

Na Podkarpaciu rozpoczęły się X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Tradycyjnie uroczystości także odbędą się w czwartek w Horyńcu-Zdroju i Lubaczowie.

Fot. Archiwum.

W tym roku w obchody włączyło się 63 miejscowości z Podkarpacia. Organizatorzy zapraszają na liczne prelekcje i wykłady historyków, sesje naukowe, pokazy filmów, wystawy okolicznościowe, koncerty, prezentacje wspomnień ocalonych z Zagłady oraz spotkania ze świadkami historii.

Do obchodów włączyła się społeczność Horyńca-Zdroju, która postanowiła uczcić Żydów, którzy zginęli w trakcie ucieczek z transportów kolejowych do obozu Zagłady w Bełżcu. Uroczystości rozpoczną się przy linii kolejowej 101 w Horyńcu-Zdroju w czwartek (25.01) o godz. 9:00.

W Lubaczowie na obchody zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna. Także w czwartek (25.01) o godz. 10:00 odbędzie się spotkanie z Lucią Retman, Samuelem, Tamar i Rachel Halpern oraz z innymi ocalonymi i ich rodzinami. W południe pod obeliskiem ku czci pomordowanych Żydów z Lubaczowa i okolic na „Plebańskim Polu” pod Dachnowem złożone zostaną wiązanki kwiatów. Następnie o godz. 17:00 w MBP Dariusz Sałek z Muzeum Kresów wygłosi wykład pt. „Żydzi w Lubaczowie na przestrzeni wieków”. Odbędzie się także promocja polskojęzycznego wydania książki Simona Lavee (Łukawieckiego). Uczestnicy będą mieć również okazje wysłuchania recitalu w wykonaniu uczniów i nauczycieli z Państwowej Szkoły Muzycznej.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here