Irańskie rodziny z dziećmi zatrzymane na „zielonej granicy” w pobliżu Budomierza

0

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Lubaczowie zatrzymali ośmioosobową grupę nielegalnych imigrantów, którzy pieszo przekroczyli polsko-ukraińską granicę. Wszyscy to obywatele Iranu.

 

W sobotę (06.01) nad ranem, wspólny patrol funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Lubaczowie i Policji zaobserwował, w pobliżu Budomierza (gm. Lubaczów), idącą od granicy państwa grono osób. W ośmioosobowej grupie było dwie rodziny z czworgiem dzieci. Najmłodsze z nich miało 7 m-cy, a pozostałe: 2, 11 i 14 lat. Rodziny były dobrze przygotowane do podróży. Miały odzież i obuwie na zmianę, nawigację telefoniczna , kompas oraz znaczą ilość gotówki i kosztowności. Jak wyjaśnili, celem ich podróży było dotarcie do Niemiec, gdzie chcieli na stałe się osiedlić.

Zatrzymaną grupę cudzoziemców przewieziono do Placówki SG w Lubaczowie. Dzieci były w dobrym stanie zdrowia, ale wychłodzone i głodne. Na miejscu imigranci otrzymali ciepły posiłek i napoje, a dzieci słodycze. Dziś (08.01), zgodnie z umową o readmisji, imigrantów przekazano z powrotem na Ukrainę.

W bieżącym roku to pierwszy przypadek zatrzymania przez Straż Graniczną na Podkarpaciu nielegalnych imigrantów. W 2017 r. na tzw. zielonej granicy państwa zatrzymano 105 osób. Wszyscy deklarowali chęć dotarcia do Europy Zachodniej w celu podjęcia pracy zarobkowej. Odnotowano także dziesięć przypadków zorganizowanego przerzutu migrantów, gdzie łącznie zatrzymano dwanaście osób udzielających pomocy w przekroczeniu granicy z Ukrainy do Polski.

elubaczow.com, BiOSG


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here