Policja apeluje do grzybiarzy o rozwagę

0

Wysyp grzybów sprawił, że ogromna ilość ludzi odwiedza lasy w ich poszukiwaniu. W związku z tym Policja apeluje do grzybiarzy o zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku podczas wyprawy do lasu. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby uniknąć zagrożenia.

fot. Lubuska Policja

Sezon grzybowy w pełni, nasi czytelnicy od kilkunastu dni przesyłają nam zdjęcia swoich zbiorów. W związku z tym w lasach aż roi się od grzybiarzy, którzy przemierzają kompleksy leśne wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu lepszych okazów grzybów. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że wśród drzew łatwo się zgubić. Aby tego typu wyprawy były bezpieczne wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

O tym, że w lesie łatwo się zgubić w ubiegłą sobotę przekonało się troje mieszkańców powiatu jarosławskiego, którzy zagubili się podczas zbierania grzybów w lasach na terenie naszego powiatu. W pierwszym przypadku mężczyzna wspólnie z córką zbierali grzyby w lesie w okolicy Starego Soiła. W pewnym momencie córka straciła go z pola widzenia, a ponieważ jej ojciec nie miał ze sobą telefonu,  poinformowała policję o jego zaginięciu. Policjanci prowadzący poszukiwania mężczyzny ustalili, że po wyjściu z lasu, wsiadł on do przypadkowo zatrzymanego samochodu i wrócił do miejsca zamieszkania.

Po niedługim czasie do lubaczowskiej komendy wpłynęło kolejne, telefoniczne zgłoszenie od pary grzybiarzy, którzy stracili orientację w lesie w rejonie parkingu „Bachory”. Dyżurny przekazał policjantom wysłanym na miejsce, aby użyli sygnałów świetlnych i dźwiękowych, a sam telefonicznie ustalał, czy para, która zabłądziła w lesie słyszy, bądź widzi te sygnały. Jednocześnie instruował ich w którym kierunku mają się poruszać. W rezultacie tych działań, zagubieni grzybiarze szczęśliwie zostali odnalezieni.

Policjanci apelują o zachowanie kilku podstawowych zasad wybierając się do lasu:

-Nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie,

-Nie należy chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren,

-Należy ocenić realnie swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie,

-Pamiętajmy, że jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy,

-Bardzo ważne, aby zabrać ze sobą telefon komórkowy i w przypadku zgubienia się natychmiast zgłosić ten fakt Policji,

-Pomocne mogą być bezpłatne aplikacje, które można pobrać na telefony komórkowe. Aplikacje pomogą nam znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy.

elubaczow.com, KPP Lubaczów


Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here