Futory: 85-letni grzybiarz odnaleziony w środku nocy

2

Kilkadziesiąt osób szukało w sobotę (09.09) 85-letniego grzybiarza, który zagubił się w kompleksie leśnym w okolicach miejscowości Futory. Leżącego w rowie i wycieńczonego mężczyznę odnaleziono około godz. 1 w nocy.

Fot. Storat, arch.

Kilkadziesiąt osób brało udział w poszukiwaniach 85-letniego mężczyzny, który w sobotę (09.09) rano wyjechał z domu do lasu na grzyby. Akcję rozpoczęto po tym jak około godz. 17, dyżurny lubaczowskiej komendy odebrał zgłoszenie o zaginięciu staruszka. Zgłaszający ten fakt syn, poinformował, że jego ojciec około godz. 8 rano wyjechał swoim samochodem na grzyby do lasu w okolicy miejscowości Futory. Syn powiedział również, że zaginiony, aby ułatwić sobie poruszanie się po lesie, zapakował do samochodu również rower. Rodzina zaniepokojona długą nieobecnością mężczyzny, próbowała się z nim skontaktować, ale jego telefon nie był aktywny. Poszukiwania na własną rękę także nie przyniosły rezultatu.

A akcji włączono kilkudziesięciu policjantów wspieranych przez strażaków z PSP i OSP, strażników granicznych, pracowników Nadleśnictwa Oleszyce oraz ratowników ze Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami i Górkiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z psami. Około godz. 1 w nocy, jeden z policjantów usłyszał wołanie. Natychmiast w to miejsce udali się ratownicy STORAT-u, którzy odnaleźli leżącego w rowie wycieńczonego 85-latka. Mężczyznę za pomocą quada i noszy wywieziono z lasu, a następnie przekazano pod opiekę załodze karetki pogotowia.

Komendant Powiatowy Policji w Lubaczowie dziękuje wszystkim służbom, które pomagały w poszukiwaniu mężczyzny.

Aby wyprawy do lasu były bezpieczne policja przypomina o kilku podstawowych zasadach:
– Nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie.
– Nie należy chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren.
– Należy ocenić realnie swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie.
– Pamiętajmy, że jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy.
– Bardzo ważne, aby zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i w przypadku zgubienia się, natychmiast zgłosić ten fakt Policji.
– Dokładnie określmy rodzinie do jakiego lasu się wybieramy, i w którym kierunku będziemy zmierzać.

elubaczow.com, KPP Lubaczów


2 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here