Śnięte ryby w Opace, wędkarze załamani! Winna oczyszczalnia?

14

Ponad 100 kg martwych ryb wyłowili w ostatnich dniach wędkarze ze zbiornika wodnego „Oczko” w Opace. Miejscowi podejrzewają, że te zostały otrute i szukają winnych.

Fot. Śnięte ryby w Opace.

Członkowie Stowarzyszenia Wędkarskiego „Oczko” w Opace i miejscowa społeczność są załamani. Ich praca przy zbiorniku wodnym „Oczko” legła w gruzach. Przez lata zarybiali łowisko, a w ostatnich dniach musieli odłowić ponad 100 kg śniętych ryb. Miejscowi dopatrują się winy w niedalekiej oczyszczalni ścieków, zlokalizowanej w gminie Oleszyce, a „połączonej” z rzeką Przerwa, z której zasilany jest m.in. ich zbiornik. Jak mówią winna nie może być pogoda, bo ryby padły także w zasilanym z Przerwy niedalekim stawie prywatnym, a na pozostałych zbiornikach w regionie nie wystąpiły takie problemy.

– To nie pierwszy raz, kiedy ze zbiornika musieliśmy odławiać śnięte ryby. Skala obecnej sytuacji jest jednak dużo większa niż uprzednio. W ciągu kilu dni wyłowiliśmy ponad 100 kg ryb. Winna nie może być pogoda, bo ryby zaczęły wypływać kilka dni temu, kiedy jeszcze padał deszcz. Podobnie było rok temu, w pierwszych dniach padały małe sztuki, a dzień, dwa później nawet kilkukilogramowe okazy. Lata ciężkiej pracy i poniesionych sporych środków finansowych są na nic – mówią wędkarze z „Oczka”.

O sprawie powiadomione zostały nie tylko służby z zakresu ochrony środowiska i weterynarii, ale również policja. Wędkarze liczą, że dzięki nim uda się dotrzeć do źródła ich nieszczęścia.


14 komentarze

  1. Tylko niech wędkarze nie szukają sami. Jest Sanepid od próbek wody, jest policja, są sądy. Być może trzeba pójść dalej, może gdzieś jeszcze są zatrute ryby. A jeżeli to rzeczywiście oczyszczalnia, to trzeba ich sądownie zmusić do wypłacenia odszkodowania. Nic w przyrodzie nie bierze się z niczego.

  2. Smród z tej oczyszczalni jest nie do zniesienia na ul. Kolejowej w Oleszycach wieczorem nie da się normalnie przejść taki odór, jak ci ludzie tam mieszkają i nikt tego nie zgłasza !!!! Co robi władza tej miejscowości i radni- bezradni !!! dwoje ich mieszka na tej ulicy. Jak można takie szambo do rzeki wylewać, to się w głowie nie mieści WSTYD „burmistrzu”!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. Racja, może ktoś z tym w końcu zrobi porządek, na oś Pod Kasztanami nie można okna otworzyć , taki smród i to najczęściej wtedy gdy jest to najbardziej potrzebne ,czyli jak są upały. Gdzie są odpowiednie służby gdzie władza wraz z radnymi, widać ich tylko przed wyborami gdy są głosy potrzebne a jak już korytko mają , to suwerena ma się w du…e . Tak burmistrza z radnymi na kilka dni w taki mieszkaniu umiścić w tym smrodzie a teraz jeszcze te śnięte ryby, ja się pytam czy to oczyszczalnia ścieków czy ZANIECZYSZCZALNIA rzeki i powietrza!!!!!!!!!!

  4. Pozdrowienia dla Pana Burmistrza Miasta i Gminy Oleszyce oraz dla Radnych i oczywiście dla Pana Kierownika oczyszczalni za świadome zaniedbania i zasmrodzenie-zanieczyszczenie rzeki Przerwa, dobrze, że przynajmniej starosta postanowił z tym skończyć i zawiadomił odpowiednie służby i organy ścigania bo towarzystwo wzajemnej adoracji w Oleszyckim ratuszu miało wszystko i wszystkich w du..ie , zapraszam do Borchowa tutaj rzeka , a raczej to co po niej pozostało śmierdzi najmocniej, a od zeszłego roku nie zamieszkują jej żadne organizmy żywe.

  5. Lokalizacja tej oczyszczalni nie jest szczęśliwa, z malej zakladowej na kilka bloczkow zrobiono na gminną. A kuriozum to lokalizacja osiedla pod kasztanami ze wzgledu na bliskość oczyszczalni (i kotlowni sic!). Duzo na ten temat może powiedziec były prezes. A czy za te wszystkie inwestycje ponosi obecny burmistrz i adoratorzy? Predzej za zaistniałą obecnie sytuację….

  6. A kto jest odpowiedzialny za to ,że przez całe wakacje orlik jest otwarty od 16 !!!!!!!!!!!!!!! Jaki idiota nad tym myślał, że w wakacje zamyka się boiska i otwiera po południu aby władza miała gdzie meczyk rozegrać. To dla kogo ten orlik był budowany ja się pytam, szlak mnie trafia jak dzieci przed kompem siedzą cały dzień ale co mają robić jak nasz burmistrzek tylko pod siebie bosika wybudował, powinni 100% dotacji zwracać za uniemożliwianie korzystania z orlika

  7. w lubaczowie się wszyscy znają więc nie liczył bym na jakąś sensację. kiedyś w centrum w lubaczowie sprzedawali zepsute wędliny. sprawa została zgłoszona do sanepidu. i dostali tylko upomnienie. więc radzę czym naj szybciej sprawę zgłosić wyżej.

  8. Parę dni temu lowilem ryby powyżej , ujścia rzeki płynącej od szpitala czyli jakieś 0.5 km poniżej lubaczowskiej oczyszczalni i tez widziałem bardzo dużo śniętych ryb. Wiec woda musiał być skażona przez lubaczowską oczyszczalnie

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here