Powstał poznawczy szlak dziecięcy eko.Gorajec.info

 · 25 maja 2017 o 10:43 · 3 komentarze · czas czytania: 3 minutes

Chcąc promować wyjątkowe walory przyrodnicze ziemi lubaczowskiej, a przy tym w ciekawy sposób edukować dzieci, mieszkańcy wsi Gorajec (gm. Cieszanów), przy współpracy ze Stowarzyszeniem Folkowisko, zbudowali interaktywny dziecięcy szlak poznawczy eko.Gorajec.info.

Fot. eko.gorajec.info

 

 – Przywykliśmy do tego, że większość szlaków i infrastruktury edukacyjno-turystycznej przeznaczona jest dla osób dorosłych, a co chyba najgorsze opisana jest językiem trudnym do zrozumienia dla najmłodszych odbiorców, więc dzieci najzwyczajniej w świecie na takich trasach nudzą się – wyjaśnia pomysł powstania szlaku Marcin Piotrowski.

W Gorajcu postanowiono to zmienić i pokazać przyrodę z perspektywy najmłodszych, ich oczami i w interaktywny sposób przez zabawę. Przez ostatni miesiąc gorajeckie lasy i łąki tętniły gwarem dzieci, które wraz z zielarzem Zbigniewem Blizińskim, leśnikiem Łukaszem Zdebem, ornitologiem Mateuszem Bielko i cieślą Tomkeim Kargolem budowały szlak. Teraz przyszła pora na jego oficjalne otwarcie, które nastąpi w poniedziałek 29 maja. Na szlak znów wyruszą grupy dzieci. Ma to być specjalny prezent dla najmłodszych z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.

Podczas Dnia Otwartego Szlaku: eko.Gorajec.info dzieci zaangażowane w projekt pochwalić się chcą swoją pracą. W pracach na trasie szlaku wzięło udział, aż pięćdziesięcioro dzieci w wieku 5-15 lat, a zajęcia podzielone były na dwa etapy. Zajęcia terenowe prowadzone przez pasjonatów przyrody oraz zajęcia techniczne, na których dzieci pod nadzorem lokalnego cieśli wybudowały mini hotele dla owadów i budki lęgowe dla ptaków. Wszystkim elementom szlaku nadany został regionalny wygląd, aby wtopić je w historyczny wygląd zabytkowej wsi i scalić z otoczeniem. Na trasie szlaku rozmieszczonych zostało również kilka makiet owadów występujących w Gorajcu, a przed dziećmi stanęło zadanie ich odnalezienia, oraz odpowiedź na liczne zagadki. Szlak choć krótki, bo liczący trzy kilometry, na długie godziny wciąga młodzież w aktywne poznawanie tajemnic przyrody. Daje wyjątkową możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą.

Pomysłodawcy projektu już planują rozbudowę szlaku. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „ProCarpathia” na trasie szlaku wybudowane zostaną dwie czatownie ornitologiczne, dzięki, którym poznać będzie można zwyczaje gorajeckich ptaków.

Dzięki tego typu działaniom Gorajec stał się jednym z ważniejszych centrów edukacji ekologicznej w regionie. Uświadomienie znaczenia i potencjału tych terenów oraz ich promocja i ochrona są głównymi celami działania lokalnych społeczników skupionych w Stowarzyszeniu Folkowisko. W dniu otwarcia w Gorajcu na gości czekać będą przewodnicy i przyrodnicy, którzy poprowadzą dwie wycieczki po trasie szlaku o godz. 11.00 i godz. 18.00. Ekoszlak jest jednak samoobsługowy i można go również zwiedzać samodzielnie.

Zobaczcie film z eko.szlaku.

Projekt jest realizowany dzięki grantom finansowym z Funduszu Naturalnej Energii, przyznanym na podstawie konkursu, którego organizatorem jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Fundacja Nasza Ziemia jest Partnerem Konkursu.


ZOBACZ TAKŻE INNE ARTYKUŁY!

-------
Podobne wpisy:
„Dzień Czystego Powietrza” w powiecie lubaczowskim
Będą porządkować cmentarz w Nowym Bruśnie, Ty też możesz się przyłączyć
W Gorajcu trwa zjazd motocykli ADV

REKLAMA


Portal elubaczow.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez internautów.
Redakcja portalu zastrzega sobie jednak możliwość modyfikacji lub usunięcia wpisów naruszających Regulamin. Więcej informacji w Regulaminie forum. Jeśli uważasz, że któryś komentarz narusza Regulamin, czyjeś dobre imię, powinien być usunięty z innych powodów lub został niesłusznie usunięty - napisz do nas na redakcja@elubaczow.com


Komentarze (3)
Elvis 28.05.2017 ~ 18:54:26
IP: 89.66.***.***

zdaje się że był już taki wpis o tym eko ale ciekawe dlaczego jest jeszcze raz. może dlatego że tam były glosy krytyczne i za malo podkreślona rola folkowiska? wiadomo, że redakcja idzie łapka w łapkę z gorajczykami i nawet tego nie kryje, to skasować i na nowo. ciekawe ile jeszcze razy ? ;-)

Kamil 31.05.2017 ~ 04:29:54
IP: 83.71.***.**

Byłem na szlaku i świetnie się całą rodziną bawiliśmy. Dzieciaki jak szalone biegały po lesie, żeby rozwiązywać kolejne zadania. Jeśli ktoś był w „Koperniku” to tu też się odnajdzie bo wiedze sprzedają nam przez zabawę – bardzo fajna sprawa.

Elvis 01.06.2017 ~ 10:52:46
IP: 89.66.***.***

jakie stawki za jeden wpis tego rodzaju? ;-)

Zostaw komentarzmistrzowie parkowania

Mistrzowie parkowania: Efekt nieudanej koperty

Mistrzowie parkowania: Bezpieczne przejście do auta?

Mistrzowie parkowania: Zakręcony kierwoca

REKLAMA

video

Kolorowe i jedyne w swoim rodzaju bombki z Kresowej Osady [FILM]

Za nami Lubaczowskie Forum Biznesu [ZDJĘCIA, FILM]

W międzynarodowym gronie walczą o zwycięstwo. Możesz im pomóc

fotorelacje

Stan wojenny w lubaczowskim Zespole Szkół – zdjęcia z inscenizacji

To niewiarygodne co zrobili w 6 dni! Babcia Aniela ma nowy dom!

Lubaczowski handmade, czyli czarujące dekoracje świąteczne

Za nami Lubaczowskie Forum Biznesu [ZDJĘCIA, FILM]

„Muzoman” w Państwowej Szkole Muzycznej w Lubaczowie [ZDJĘCIA]

Przenieśli w „Zaczarowany świat opery, operetki i musicalu”

X