Powstał poznawczy szlak dziecięcy eko.Gorajec.info

3

Chcąc promować wyjątkowe walory przyrodnicze ziemi lubaczowskiej, a przy tym w ciekawy sposób edukować dzieci, mieszkańcy wsi Gorajec (gm. Cieszanów), przy współpracy ze Stowarzyszeniem Folkowisko, zbudowali interaktywny dziecięcy szlak poznawczy eko.Gorajec.info.

Fot. eko.gorajec.info

 

 – Przywykliśmy do tego, że większość szlaków i infrastruktury edukacyjno-turystycznej przeznaczona jest dla osób dorosłych, a co chyba najgorsze opisana jest językiem trudnym do zrozumienia dla najmłodszych odbiorców, więc dzieci najzwyczajniej w świecie na takich trasach nudzą się – wyjaśnia pomysł powstania szlaku Marcin Piotrowski.

W Gorajcu postanowiono to zmienić i pokazać przyrodę z perspektywy najmłodszych, ich oczami i w interaktywny sposób przez zabawę. Przez ostatni miesiąc gorajeckie lasy i łąki tętniły gwarem dzieci, które wraz z zielarzem Zbigniewem Blizińskim, leśnikiem Łukaszem Zdebem, ornitologiem Mateuszem Bielko i cieślą Tomkeim Kargolem budowały szlak. Teraz przyszła pora na jego oficjalne otwarcie, które nastąpi w poniedziałek 29 maja. Na szlak znów wyruszą grupy dzieci. Ma to być specjalny prezent dla najmłodszych z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.

Podczas Dnia Otwartego Szlaku: eko.Gorajec.info dzieci zaangażowane w projekt pochwalić się chcą swoją pracą. W pracach na trasie szlaku wzięło udział, aż pięćdziesięcioro dzieci w wieku 5-15 lat, a zajęcia podzielone były na dwa etapy. Zajęcia terenowe prowadzone przez pasjonatów przyrody oraz zajęcia techniczne, na których dzieci pod nadzorem lokalnego cieśli wybudowały mini hotele dla owadów i budki lęgowe dla ptaków. Wszystkim elementom szlaku nadany został regionalny wygląd, aby wtopić je w historyczny wygląd zabytkowej wsi i scalić z otoczeniem. Na trasie szlaku rozmieszczonych zostało również kilka makiet owadów występujących w Gorajcu, a przed dziećmi stanęło zadanie ich odnalezienia, oraz odpowiedź na liczne zagadki. Szlak choć krótki, bo liczący trzy kilometry, na długie godziny wciąga młodzież w aktywne poznawanie tajemnic przyrody. Daje wyjątkową możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą.

Pomysłodawcy projektu już planują rozbudowę szlaku. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „ProCarpathia” na trasie szlaku wybudowane zostaną dwie czatownie ornitologiczne, dzięki, którym poznać będzie można zwyczaje gorajeckich ptaków.

Dzięki tego typu działaniom Gorajec stał się jednym z ważniejszych centrów edukacji ekologicznej w regionie. Uświadomienie znaczenia i potencjału tych terenów oraz ich promocja i ochrona są głównymi celami działania lokalnych społeczników skupionych w Stowarzyszeniu Folkowisko. W dniu otwarcia w Gorajcu na gości czekać będą przewodnicy i przyrodnicy, którzy poprowadzą dwie wycieczki po trasie szlaku o godz. 11.00 i godz. 18.00. Ekoszlak jest jednak samoobsługowy i można go również zwiedzać samodzielnie.

Zobaczcie film z eko.szlaku.

Projekt jest realizowany dzięki grantom finansowym z Funduszu Naturalnej Energii, przyznanym na podstawie konkursu, którego organizatorem jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Fundacja Nasza Ziemia jest Partnerem Konkursu.

3 komentarze

  1. zdaje się że był już taki wpis o tym eko ale ciekawe dlaczego jest jeszcze raz. może dlatego że tam były glosy krytyczne i za malo podkreślona rola folkowiska? wiadomo, że redakcja idzie łapka w łapkę z gorajczykami i nawet tego nie kryje, to skasować i na nowo. ciekawe ile jeszcze razy ? 😉

  2. Byłem na szlaku i świetnie się całą rodziną bawiliśmy. Dzieciaki jak szalone biegały po lesie, żeby rozwiązywać kolejne zadania. Jeśli ktoś był w „Koperniku” to tu też się odnajdzie bo wiedze sprzedają nam przez zabawę – bardzo fajna sprawa.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here