W powiecie lubaczowskim obchodzono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

0

W środę (25.01) i czwartek (26.01) w powiecie lubaczowskim obchodzono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W naszym regionie po raz kolejny pojawiła się Lucia Retman z Hajfy w Izraelu, która przeżyła Holokaust dzięki lubaczowiance Zofii Pomorskiej oraz przedstawiciele rodziny Halpern, drugiego pokolenia uratowanych z Holokaustu.

Fot. MBP w Lubaczowie.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Lubaczowie obchodzone były już po raz szósty, a w województwie podkarpackim już po raz dziewiąty. Przedstawiciele rodzin żydowskich w środę po południu spotkali się w horynieckiej Cafe Sanacja. Dzień później wzięli udział w uroczystościach przy obelisku ku czci pomordowanych Żydów z Lubaczowa i okolic na Plebańskim Polu pod Dachnowem, gdzie złożono wiązankę od Poseł na Sejm RP Anny Schmidt-Rodziewicz oraz odczytano okolicznościowy list. Następie goście z Izraela zwiedzili Kresową Osadę w Baszni Dolnej.

W naszym regionie po raz kolejny gościła Lucia Retman, która tradycyjnie zapaliła znicz na grobie Zofii Pomorskiej, której zawdzięcza ocalenie. O tragicznych wydarzeniach sprzed lat i o odwadze swojej wybawicielki, dzięki której przeżyła zagładę opowiadała podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie. Gośćmi placówki byli również: Michael Retman, syn Luci, który po raz pierwszy towarzyszył matce w podróży do Lubaczowa, Joanna Elżbieta Potaczek, koordynator IX Podkarpackich Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, dr Katarzyna Thomas z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Ludmila Belina z Uniwersytetu w Poczdamie, Jan Gebert z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Wieczór pełen wspomnień wzbogacony został występem uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie pod opieką Marka Majchera .

Współorganizatorami Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w powiecie lubaczowskim byli: Krzysztof Szpyt, Burmistrz Miasta Lubaczowa, Józef Michalik, Starosta Lubaczowski, Wiesław Kapel, Wójt Gminy Lubaczów, Gmina Horyniec-Zdrój, Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Horynieckiej, Uzdrowisko Horyniec Spółka z o. o., Państwowa Szkoła Muzyczna w Lubaczowie.

elubaczow.com, MBP w Lubaczowie


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here