IX Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

0

Na Podkarpaciu trwają IX Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W ich ramach w środę i w czwartek zaplanowano cykl wydarzeń w powiecie lubaczowskim.

Fot.. Archiwum

IX Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu rozpoczęły się na Podkarpaciu w poniedziałek (23.01) i potrwają do piątku (27.01). W ich organizację włączyło się m.in. 38 miast i miejscowości z terenu województwa. W tym roku zaplanowano także cykl wydarzeń w powiecie lubaczowskim. Odbędą się m.in. spotkania z osobami, które przeżyły Holokaust i z przedstawicielami drugiego pokolenia uratowanych z Holokaustu, a także z przedstawicielami rodzin ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Szczegółowy program prezentujemy poniżej.

Program:

ŚRODA – 25 stycznia 2017 r.

Horyniec-Zdrój
17:00–19:00 Spotkanie otwarte z osobami, które przeżyły Holokaust i z przedstawicielami drugiego pokolenia uratowanych z Holokaustu, a także z przedstawicielami rodzin ratujących Żydów podczas II wojny światowej (Kawiarnia Sanacja w Horyńcu-Zdroju, Park Zdrojowy).

CZWARTEK – 26 stycznia 2017 r.

12:30–13:30 Spotkanie w Muzeum Kresów dotyczące historii żydowskiego Lubaczowa, połączone ze zwiedzaniem ekspozycji żydowskiej muzeum (Muzeum Kresów, ul. Jana III Sobieskiego 4).

14:00–14:30 Uczczenie pamięci Żydów lubaczowskich (Obelisk ku czci pomordowanych Żydów z Lubaczowa i okolic na „Plebańskim Polu” pod Dachnowem).

14:30–15:30 Spotkanie dla gości obchodów w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej.

15:30–16:00 Zwiedzanie Muzeum Kresowej Osady w Baszni Dolnej.

17:00–19:00 Spotkanie z osobami ocalonymi z Holokaustu i ich rodzinami oraz z osobami ratującymi Żydów podczas II wojny światowej. Recital w wykonaniu uczniów i nauczycieli z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lubaczowie (Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, ul. Kościuszki 18).

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here