Znamy zwycięzców III Konkursu Kulinarnego Galicyjskie Smaki

3

Radosław Janus i Lidia Syjud z Muszyny zwyciężyli w III Konkursie Kulinarnym „Galicyjskie Smaki Wczoraj, Dziś i Jutro”, który zorganizowano w ramach VII Jarmarku Galicyjskiego w Narolu.

Pokazy, warsztaty, konkursy kulinarne - "Smaki Roztocza" opanowały w weekend Narol.
Pokazy, warsztaty, konkursy kulinarne – „Smaki Roztocza” opanowały w weekend Narol.

Młodzi kucharze pokonali dziewięć drużyn z kraju i z Norwegii i zakwalifikowali się do Kulinarnego Pucharu Polski. Oceniało ich jury złożone z najwybitniejszych szefów kuchni. Liczyły się umiejętności oraz pasja włożona w przygotowanie wyśmienitych potraw inspirowanych smakami Roztocza. Na przygotowanie dania głównego, którego podstawą był karp oraz deseru na bazie sera Radek i Lidia mieli dziewięćdziesiąt minut. Walczyli nie tylko ze stresem, ale i presją spojrzeń sędziów, którzy oceniali wszystko począwszy od pomysłu, sposobu przygotowania potraw oraz wyobraźni kulinarnej, którą powinien wyróżniać się każdy mistrz kuchni. Poradzili sobie świetnie – podsumowuje TVP Rzeszów.

Walka toczyła się nie tylko o pierwsze miejsce w konkursie Galicyjskie Smaki ale przede wszystkim o nominację do prestiżowego Kulinarnego Pucharu Polski. Chodziło też o to, by w przygotowaniu potraw użyć produktów lokalnych z których słynie Roztocze kraina na pograniczu Podkarpacia i Lubelszczyzny. Zatem warto było sięgać nawet po przepisy babć i dziadków.

W weekend w Narolu atrakcji kulinarnych było jednak znacznie więcej. Edyta Szast – autorka blogu „W krainie garów” poszukiwała zaginionych smaków Zamojszczyzny i Roztocza. Poznać można było niezwykłość kuchni molekularnej i zobaczyć prezentację jury III Konkursu Kulinarnego „Galicyjskie Smaki Wczoraj, Dziś i Jutro” i „Konkursu potraw regionalnych” dla Kół Gospodyń z Gminy Narol. Odbyły się również warsztaty kulinarne i konferencja „Rozsmakują się w Roztoczu”.

Obejrzyj materiał TVP Rzeszów.

elubaczow.com, TVP Rzeszów

3 komentarze

  1. I’ve been surprised at how many reports I get of swallows feeding alongside the dragonflies. There had to have been something there for them to eat or you wouldn’t have gotten so many dragonflies and birds. Did you ever see a swallow eat a dragonfly? And were the swallows flying just a little higher than the dragonflies? I’m rather fascinated by this behavior.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here