Z Lubaczowa wyruszy pielgrzymka na uroczystości odpustowe w Nowinach Horynieckich

1

Księża z parafii pw. św. Karola Boromeusza zachęcają do uczestnictwa w pieszej pielgrzymce, która wyruszy w sobotę 11 czerwca z Lubaczowa do Nowin Horynieckich na uroczystości odpustowe ku czci św. Antoniego.

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Uroczystości odpustowe przy drewnianej kaplicy w Nowinach Horynieckich każdego roku gromadzą ogromne rzesze wiernych. W tym roku kapłani postanowili zorganizować pieszą pielgrzymkę z Lubaczowa do miejsca objawień. Wyjście z kościoła pw. św. Karola Boromeusza zaplanowano na sobotę 11 czerwca na godz. 7:30. Msza święta odpustowa rozpocznie się o godz. 17:00. Kapłani zachęcają do wspólnej modlitwy w drodze. Pielgrzymi będą mieli do pokonania okołu 25 km. Zapisy prowadzą księżą w kościelnej zakrystii.

Osoby, które nie są w stanie pokonać trasy pieszo, mogą skorzystać z oferty Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie, który także organizuje wyjazd autokarem na uroczystości odpustowe. Zapisy prowadzone są do 10. czerwca lub do wyczerpania miejsc. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 508-304-190.

Drewniana kaplica w Nowinach Horynieckich jest czczona od niepamiętnych czasów. Obiekt stoi wśród licznych źródeł wypływających spod otaczających ją wzgórz, w uroczym wąwozie leśnym – jednym z najpiękniejszych w południowej części Roztoczańskiego Parku Krajobrazowego. Czczony jest tutaj kult Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Najstarsze wzmianki historyczne na temat kultu Matki Bożej w Nowinach Horynieckich podają, że w lesie, na granicy Horyńca i Nowin, u podnóża góry, skąd wypływało kilka źródełek, stała „od nie pamiętnych czasów” drewniana figura Matki Bożej. Dawna tradycja łączy tę figurę z objawieniem się na tym miejscu Matki Bożej trojgu małym dzieciom.

Oto treść tego podania:

„Było to 12 czerwca 1636 roku. Troje dzieci: dwie dziewczynki i jeden chłopiec z rodziny Sadowych, pasło krowy na pastwisku, na południe od wioski nad rzeczką Sołotwą w Słotwinie. Przed południem dzieci zauważyły u podnóża wzgórza, od wschodniej strony doliny wielką jasność, a w tym świetle piękną Panią w białych szatach z niebieską przepaską. Piękna Pani przemówiła tak: Nie bójcie się dzieci! Przychodźcie tu często modlić się i powiedzcie ludziom, aby tu przychodzili się modlić. Jak będą szczerze Boga prosili, to Pan Bóg sprawi, że nawała wojenna, która grozi, tędy przechodzić nie będzie. Po tych słowach piękna Pani zniknęła. Jeszcze 2 sierpnia i 8 września objawiła się dzieciom piękna Pani. W miejscu objawienia wytrysnęło źródełko, z którego płynie strumień po dziś dzień. Dzieci spełniły życzenie pięknej Pani i wszystko co widziały i przeżyły opowiedziały ludziom. Oni zaś postawili na miejscu objawienia krzyż, przy którym zaczęli się modlić. Potem na miejsce krzyża postawili drewnianą figurę Matki Bożej, wykonaną przez miejscowego rzeźbiarza”.

elubaczow.com, franciszkanie.horyniec.net


1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here