Fot. Iwona Buczko

W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (01.03), Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaczowie i rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowali okolicznościowe spotkanie połączone z wernisażem wystawy.

Fot. Iwona Buczko
Fot. Iwona Buczko

W programie wydarzenia znalazła się m.in. prelekcja Tomasza Berezy z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku” oraz pokaz filmu „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja”. Obchodom towarzyszyła również wystawa „Żołnierze Niezłomni. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku”, udostępniona przez oddział IPN w Rzeszowie.

„Żołnierze Wyklęci” to osoby, które nie uznały końca II wojny światowej. Nie złożyli broni, ponieważ nie pogodzili się z zajęciem Polski przez Armię Czerwoną i włączeniem połowy jej terytorium do ZSRR. W lutym 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ma on być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa i formą uczczenia ich walki, bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r.

elubaczow.com, lubaczow.powiat.pl

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here