Fot. Kadr ze spotu, youtube.com

1 marca w Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaczowie zaprasza do Zespołu Szkół na prelekcje, pokaz filmu i zachęca do obejrzenia wystawy.

Fot. Kadr ze spotu, youtube.com
Fot. Kadr ze spotu, youtube.com

Chcąc oddać hołd osobom, które po II wojnie światowej podjęły się nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszego kraju o godz. 11:00 w Zespole Szkół im. gen. Józefa Kustronia, Tomasz Berezy z Instytutu Pamięci Narodowej o. Rzeszów wygłosi prelekcje pt. „Antykomunistyczne podziemie po 1944 roku.” Ponadto zostanie wyświetlony film pt. „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja”. Obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych towarzyszyć będzie wystawa udostępniona przez rzeszowski oddział IPN pt. „Żołnierze Niezłomni. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku”.

„Żołnierze Wyklęci” to osoby, które nie uznały końca II wojny światowej. Nie złożyli broni, ponieważ nie pogodzili się z zajęciem Polski przez Armię Czerwoną i włączeniem połowy jej terytorium do ZSRR. W lutym 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ma on być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa i formą uczczenia ich walki, bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Telewizja Polska zrealizowała spot upamiętniający partyzantów walczących z Rosjanami i komunistyczną władzą po zakończeniu II wojny światowej.

AH, elubaczow.com

6 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here