Od piątku rusza akcja szczepienia lisów

0

W piątek (25.09) na Podkarpaciu rusza jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Potrwa do końca września. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej na tereny niezabudowane oraz wykładanie ręczne wokół osiedli ludzkich.

fot. elubaczow.com, arch.
fot. elubaczow.com, arch.

Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Wykładana przynęta – wydająca specyficzny zapach – zawiera w środku aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy. Szczepienie obejmie w całości teren województwa podkarpackiego.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców, aby nie podnosili szczepionek, ponieważ przynęty dotykane przez ludzi nie będą już przyjmowane przez lisy. Kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej. W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych na terenach objętych szczepieniem, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

elubaczow.com, PUW

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here