fot. wikipedia.org

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaczowie zaprasza młodzież na prelekcję Zenona Fajgera – głównego specjalisty Referatu Edukacji Historycznej z Rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Spotkanie pt. „Żołnierze Wyklęci” odbędzie się 28 kwietnia o godz. 10.00.

fot. wikipedia.org
Żołnierze 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, fot. wikipedia.org

„Żołnierze Wyklęci” to osoby, które nie uznały końca II wojny. Żołnierze nie złożyli broni, ponieważ nie pogodzili się z zajęciem Polski przez Armię Czerwoną i włączeniem połowy jej terytorium do ZSRR. Wystąpili przeciw drugiemu – obok nazizmu – zaborczemu totalitaryzmowi. Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Zastrzelenie sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek” w Majdanie Kozic Górnych (gm. Piaski) 21 października 1963 r. uznawane jest za koniec ich zbrojnego oporu.

AH, elubaczow.com

2 komentarze

  1. Uważasz Aniu, że Oni wszyscy myśleli tak jak Ty. Uważasz, że Ojczyzna, Naród i Wolność to tylko puste słowa? Tak myślisz Anno? Myślisz, że tylko szmal i władza stanowią impuls do walki? Może Ci Aniu ziemia lekką będzie, tak jak i Im.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here