Młodzi muzycy w akcji – niebawem finał konkursu Nowych Źródeł

1

Zbliża się finał pierwszej edycji konkursu Nowych Źródeł. Wśród finalistów reprezentanci zupełnie różnych gatunków – od rocka, przez soul po polską tradycję.

Gorajeckie warsztaty muzyczne, fot. Stowarzyszenie Folkowisko.
Gorajeckie warsztaty muzyczne, fot. Stowarzyszenie Folkowisko.

Z 19 solistów i grup muzycznych, które zgłosiły się do konkursu, komisja wybrała dziesiątkę najlepszych i podzieliła je na dwie kategorie: rockową i poetycko/folkową. Za tą drugą nazwą kryją się łagodniejsze klimaty i przeważają w niej młodzi soliści. Konkurs był skierowany do artystów, którzy mają mniej niż 25 lat i pochodzą z mniejszych miejscowości województwa podkarpackiego i lubelskiego.

– Wybraliśmy osoby twórcze otwarte na rozwój. Ich pasja do muzyki bardzo nas zaskoczyła, a prezentacje były bardzo oryginalne – mówi Maciej Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko.

Pierwsza część konkursu zostanie przeprowadzona 30 kwietnia w barze RePublika w Tomaszowie Lubelskim. Wystąpią tam zespoły z gitarowym brzmieniem – Malchus (Jarosław), B—17 (Leżajsk), Blant (Łańcut), Spring Rolls (Wilkołaz) i Razem czy Osobno (Tomaszów Lubelski). Chociaż ich wspólnym mianownikiem jest rock, to zróżnicowanie jest spore: od klimatów rodem z angielskich lat 60-tych, przez art-rock po metal.

Druga część zmagań odbędzie się 2 maja w miejscowości Gorajec znanej z Festiwalu Folkowisko. Będzie tam można posłuchać muzyki nieco lżejszej. Wystąpi twórca poezji śpiewanej z Jasła Mateusz Nocek, wokalistki Monika Kowalczyk i Katarzyna Szkutnik oraz dwie, młode grupy nawiązujące do muzyki tradycyjnej – Janki z podkarpackiego Jarocina i Styrta z Siennicy Nadolnej. Na zakończenie wydarzenia, po wydaniu werdyktu jury, wystąpi gwiazda muzyki etno Angela Gaber z Bieszczad, prezentująca niezwykłe połączenie piosenki autorskiej, eksperymentalnej z polską, bałkańską i ukraińską tradycją.

Nowe Źródła nie są klasycznym przeglądem muzycznym. Organizatorzy zapewniają bowiem możliwość wspólnego pobytu finalistów konkursu w ośrodku wczasowym w znanej z Festiwalu Folkowisko wsi Gorajec. Tam odbędą się warsztaty, spotkania z ciekawymi artystami, a także jam-session’y. Finałowy koncert laureatów będzie wyłącznie jednym, choć nie mniej ważnym etapem wydarzenia. Warto zaznaczyć, że przewidziana jest retransmisja występów laureatów w Radiu Rzeszów.

Wyjątkowym przedsięwzięciem, w którym będą mogli wziąć udział finaliści konkursu, będzie rejestracja teledysku dla doświadczonej grupy Joryj Kloc ze Lwowa. Młodzi muzycy będą mogli nie tylko podpatrzeć z boku, jak powstaje plan zdjęciowy klipu, ale również wystąpić w nim. Warto zaznaczyć, że organizatorzy zbierają fundusze na teledysk nietypową metodą – poprzez internetową zbiórkę. Za jej wsparcie można otrzymać niezwykle ciekawe nagrody, jak sesja fotograficzna z zespołem, czy klip-pocztówka z pozdrowieniami z planu teledysku. Do zbiórki można dołączyć się na stronie fundujesz.pl.

Projekt sfinansowany przez Bank Zachodni WBK w ramach konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Konkurs sponsoruje Tomedia Studio, Tomedia Druk, Sklep muzyczny Szczepański Music, Katarzyna Wywrocka Fotografia oraz Ośrodek Wczasowy Chutor Gorajec.

elubaczow.com, Stowarzyszenie Folkowisko

1 komentarz

  1. W końcu coś więcej możemy powiedzieć: fomei mini petnhar daje rf3żowe światło więc trzeba korygować tintem, trzeba też sobie zrobić filtry nd bo moc minimalna to chyba 150Ws, ale takie lekkie, i przyjazne że sto kilkadziesiąt sesji poczynione i działa, spadła ze trzy razy i dalej na pierwszym palniku. Uchwyt ten do ręki trzeba od razu na metalowy sobie przerowić, plastiki trzeszczą lecz nic nie pęka. Wadą są rf3wnież wszelkie wtyczki i gniazdka, ktf3re nie kontaktują i ktf3re zostały po gwarancji przerobione. Baterie trzymają sporo i z wyjątkiem śrf3dziemnomorskich sesji plażowych w południowym słońcu wystarczają dwie sztuki. Wadą baterii jest natomiast, krf3tki czas trzymania naładowania i nie chodzi o to by trzymały pf3ł roku jak Eneloopy lecz po trzech dniach od naładowania by wybrać się na sesję trzeba ładować powtf3rnie. Jest to jednak jeden z najlepszych naszych ekonomicznych zakupf3w.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here