Warsztaty, szkolenia, dyskusje i spotkania autorskie – czyli za nami XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

2

Od 8 do 15 maja w całej Polsce obchodzony był XI Tydzień Bibliotek pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”. W ramach akcji mieliśmy okazję uczestniczyć w dyskusjach, spotkaniach autorskich czy warsztatach. Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie także uczciła swoje święto.

 

Więcej zdjęć w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej.

W Dniu Bibliotekarza, 8 maja Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczęła obchody Tygodnia Bibliotek od konferencji „Internet zmienia wszystko. Biblioteki publiczne w nowej sytuacji”, na którą zostali zaproszeni bibliotekarze pracujący na terenie miasta i powiatu. Konferencję przygotował prof. dr hab. Wiesław Babik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Poruszył on temat „Wpływu Internetu na obecne funkcjonowanie bibliotek publicznych w Polsce” i wygłosił referat dotyczący „Bibliotek w Indiach z perspektywy Bangalore –miasta ogrodów”. Po zakończeniu konferencji profesor Wiesław Babik przekazał do zbiorów MBP anglojęzyczną publikację będącą zbiorem materiałów konferencyjnych dotyczących innowacyjnego funkcjonowania bibliotek we współczesnym świecie.

Kolejnym punktem obchodów była Noc Bibliotek. Program na ten wieczór przygotowali harcerze seniorzy i dzieci. Autorem widowiska pt. „Gawęda” była Władysława Wiśniowska, która wykorzystała wiersze z książek Jana Brzechwy. O właściwą kolejność recytacji i wystąpień dbała Pani Maria Fircowicz-Kopa, która dzielnie sterowała całą ekipą „Akademii Pana Kleksa”. Drugą część wieczoru wypełniło śpiewanie przy ognisku piosenek harcerskich i biesiadnych, pieczenie kiełbasek i rozwiązywanie konkursów. Na gitarze rozśpiewanemu gronu Nocy Bibliotek akompaniowała Agnieszka Argasińska.

10 maja odbył się rajd rowerowy pn. „Odjazdowy Bibliotekarz”, który został zorganizowany po raz drugi przez MBP. Jest to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy, miłośnicy książek oraz rowerów przejeżdżając przez okolicę aktywnie i przyjemnie spędzają czas w gronie osób o podobnych zainteresowaniach. Gościem specjalnym był polski sportowiec, zdobywca drapaczy chmur, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, finalista i uczestnik wielu zawodów cyklotrialowych na świecie – Krystian Herba, który obecnie zajmuje się pokazami akrobacji rowerowych. W Lubaczowie Krystian Herba pokonując schody na swoim rowerze, zwiedził całą bibliotekę, a następnie przed budynkiem instytucji zaprezentował kilka akrobacji.

Po pokazach zebrana grupa rajdowców wyruszyła spod budynku MBP w Lubaczowie w asyście policji i straży granicznej do Baszni Dolnej. Podczas wycieczki rozbrzmiewały wiersze Jana Brzechwy i muzyka folkowa, która miała przypominać, że rok 2014 jest Rokiem Oskara Kolberga – folklorysty, etnografa i kompozytora. W Kresowej Osadzie na uczestników rajdu czekały różnorodne atrakcje: lekcja poświęcona dziejom naszego regionu w Galerii Lokalnej Historii, zajęcia rękodzielnicze w warsztacie kowalskim, szklarskim i garncarskim oraz konkursy literackie dla najmłodszych.

Po mile spędzonym czasie i odpoczynku rowerzyści wyruszyli w drogę powrotną przez miejscowość Pilipy, Antoniki i Bałaje. Ostatnim punktem imprezy był przyjazd na Rynek w Lubaczowie, gdzie odbyła się kolejna część akcji, podczas której można było zdobyć nagrody, wykazując się znajomością literatury. Nie zabrakło też chętnych do konkurencji sprawnościowych, polegających na przewiezieniu rowerem, jak największej ilości książek. Rajd zakończył się złożeniem podziękowań za zaangażowanie i aktywny udział w imprezie przez Katarzynę Pelc-Antonik – dyrektor MBP w Lubaczowie.

Natomiast w poniedziałkowe popołudnie (12 maja) odbyło się spotkanie autorskie z Romą Ligocką, polską malarką i pisarką. Autorka urodziła się w rodzinie żydowskiej w Krakowie. W czasie wojny razem z matką, jako nieliczne z rodziny Liebling, uciekły z getta i przez resztę wojny ukrywały się dzięki polskiej rodzinie Kierników. Roma Ligocka swoją przygodę z pisaniem książek rozpoczęła od wydania publikacji pt. „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”. Oglądając film „Lista Schindlera” rozpoznała w małej dziewczynce samą siebie. To skłoniło ją do opisania swoich wspomnień. W MBP Roma Ligocka opowiadała o traumie wojny, która pozostawiła ślady w psychice, o trudnym dzieciństwie, dorastaniu, niełatwych relacjach z matką oraz decyzjach w dorosłym życiu. Wiele razy podczas spotkania pojawił się wątek cierpienia, które według pisarki nie uszlachetnia, ale łączy ludzi, jednocześnie naznacza. W MBP spotkanie z gościem prowadziła Marta Brzeziak.

Wtorek (13 maja) poświęcony został najmłodszym czytelnikom. Specjalnie dla nich przeprowadzono warsztaty pn. „Wiosenny Ogród Dobrych Słów”. Ten dzień doskonale wkomponował się w tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek – „Czytanie łączy pokolenia”, ponieważ kwiaty, które stanowiły niezbędny element spotkania przygotowane zostały dla dzieci przez dorosłych. Warsztaty miały na celu zachęcenie maluchów do używania wielu zwrotów, między innymi: „kocham cię”, „przepraszam”, „dobrze, że jesteś”, „potrzebuję cię”.

Kolejny dzień (14 maja) znów został poświęcony najmłodszym czytelnikom. W ramach akcji „Cała Polska czyta Dzieciom” wystąpiła Monika Jezuit – była artystka Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, obecnie prowadząca wraz z mężem Zespół Pieśni i Tańca „Kresy”. Obok niej zaprezentowali się mali artyści z Przedszkola „Wesoła Trójeczka” – Alicja Jezuit i Aleksander Kasperski. Monika Jezuit w ludowym stroju lubaczowskim czytała, śpiewała, opowiadała i uczyła dzieci podstawowych kroków krakowiaka. Z koeli para młodziutkich artystów ubranych w krakowskie stroje zaprezentowała ludowe tańce. Dzień ten również doskonale wkomponował się w hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek „Czytanie łączy pokolenia”, a zarazem akcentował obchody 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga, któremu poświęcony jest Rok 2014.

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej zakończył się 15 maja występem Teatru Maska z Krakowa pt. „Tajemnice zaginionych liter”. Aktorska gra o tym, jak ważne w naszym życiu jest czytanie książek, kolorowe stroje oraz rekwizyty pomagały aktorom przekonać młodych odbiorców, że lektury to niezwykła rozrywka i przyjemność, której nie dostarczy im nic innego. Zauroczone tym dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lubaczowie złożyły ślubowanie literom, obiecując, że będą je odwiedzać w bibliotece.

Podczas Tygodnia Bibliotek prowadzony był kiermasz książek.

Źródło: lubaczow.pl, na podstawie informacji z mbp.lubaczow.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

2 komentarze

  1. ,,wygłosił referat dotyczący „Bibliotek w Indiach z perspektywy Bangalore –miasta ogrodów”. Po zakończeniu konferencji profesor Wiesław Babik przekazał do zbiorów MBP anglojęzyczną publikację będącą zbiorem materiałów konferencyjnych dotyczących innowacyjnego funkcjonowania bibliotek we współczesnym świecie” bicie piany kogo to interesuje :-)po

  2. ,,wygłosił referat dotyczący „Bibliotek w Indiach z perspektywy Bangalore –miasta ogrodów”. Po zakończeniu konferencji profesor Wiesław Babik przekazał do zbiorów MBP anglojęzyczną publikację będącą zbiorem materiałów konferencyjnych dotyczących innowacyjnego funkcjonowania bibliotek we współczesnym świecie” bicie piany kogo to interesuje 🙂

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here