Turniej Jednego Wiersza z okazji Tygodnia Bibliotek w Cieszanowie

0
fot. MBP Cieszanów
fot. MBP Cieszanów

Z okazji Tygodnia Bibliotek, który obchodzony jest od 8 do 15 maja, Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie przygotowała szereg atrakcji. Odbędą się m.in. warsztaty, spotkania autorskie i konkursy, a prawdziwą gratką będzie Turniej Jednego Wiersza.

Święto książek w Cieszanowie rozpocznie się warsztatami pt. „Po co komu poezja…”. W środę (07.05) zajęcia poprowadzi Dorota Ryst z Warszawy, która jest autorką kilku książek poetyckich. Publikowała w prasie literackiej (m.in. Topos, Bliza, Akant, Metamorfoza, Łabuź, Gazeta Kulturalna) oraz w Świerszczyku (wiersze dla dzieci). Niejednokrotnie zdobywała nagrody na ogólnopolskich konkursach literackich. Jest współzałożycielką Grupy Twórczej OKNO, wiceprezesem Stowarzyszenia Salon Literacki i redaktorem naczelnym portalu Salon Literacki. Redaguje m.in. zbiory pokonkursowe (Praska Przystań Słowa), tomiki autorskie. Często zasiada w ławach jury podczas ogólnopolskich konkurów literackich. W trakcie prowadzonych przez Dorotę Ryst zajęć trwać będzie rozmowa dotycząca poezji współczesnej. Padną także odpowiedzi na pytania: Czy to, że coś się rymuje wystarczy, żeby nazwać to wierszem? Po co nam poezja i dlaczego warto ją czytać? Czy każdy może tworzyć wiersze, gdzie szukać natchnienia i od czego zacząć pisanie? Podczas warsztatów przewidziane są ćwiczenia praktyczne i ich omówienie. Zajęcia potrwają ok. 3 godzin. Warsztaty odbędą się także w Dachnowie (09.05) i Nowym Lublińcu (08.05).

Z kolei w piątek (09.05) rozpocznie się Noc Bibliotek. O godz. 18:00 odbędzie się spotkanie autorskie Doroty Ryst i dyrektor MBP w Cieszanowie – Urszuli Kopeć-Zaborniak, która jesienią 2013 r. wydała swój debiutancki tomik „Data ważności”. Jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów literackich. Publikowała w czasopismach „Aspekty Filozoficzno-Prozatorskie”, „Akant” oraz na portalu internetowym Salonu Literackiego.

Po spotkaniu z autorkami rozegra się ogólnopolski Turniej Jednego Wiersza. W konkursie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, które wcześniej dokonają rejestracji. Zgłoszenia można składać także w dniu rywalizacji w godz. 17:30-18:30. Zapisu dokonać można również drogą e-mailową na adres: mbpcieszanow@.op.pl. Podczas zgłoszeń należy przekazać organizatorom egzemplarz utworu, który będzie prezentowany w konkursie. W turnieju można prezentować tylko wiersze własnego autorstwa nienagradzane i niepublikowane wcześniej w ogólnopolskich i regionalnych czasopismach literackich czy publikacjach książkowych. Ocen konkursowych dokona jury, które przyzna nagrodę pieniężną (500 zł). Wszystkich poetów, a w szczególności lokalnych autorów zachęcamy do udziału w konkursie!

Wydarzeniom będzie towarzyszyła wystawa plakatów literackich zaprojektowanych przez Dorotę Ryst. Ekspozycja będzie czynna do końca maja.

Tydzień Bibliotek w Cieszanowie zakończy rajd rowerowy na Kobylankę z udziałem pracowników instytucji i czytelników.

Szczegóły dotyczące Tygodnia Bibliotek zmieszczone są na stronie internetowej: www.mbp.cieszanow.eu. Pod tym adresem także opublikowano program przygotowany przez filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie: w Dachnowie, w Nowym Siole i w Starym Lublińcu.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z 13 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here