Trwa akcja szczepienia lisów… z samolotu

4
fot. elubaczow.com
fot. elubaczow.com

Do niedzieli potrwa przeprowadzana obecnie jesienna akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie. Zrzuty szczepionek z czterech samolotów prowadzone są na całym terenie województwa.

Samoloty mają dwa razy dziennie startować z lotniska w Krośnie. Podczas tegorocznej akcji zrzuconych zostanie prawie 500 tys. szczepionek, po 30 sztuk na jeden kilometr kwadratowy. Na terenie objętym szczepieniem nie należy spuszczać psów ze smyczy, a koty trzymać w zamkniętym pomieszczeniu. W przypadku kontaktu zwierząt domowych z przynętą należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Zrzucane przynęty mają kształt ściętego stożka. Gdyby doszło do kontaktu szczepionki z raną, oczami oraz jamą ustną, należy przemyć te miejsca wodą z mydłem i zgłosić się do lekarza.

Według szacunków Lasów Państwowych, na Podkarpaciu bytuje prawie 10,5 tys. lisów. Szczepienie lisów na Podkarpaciu po raz pierwszy przeprowadzono w 1996 roku w dawnym woj. krośnieńskim. W następnych latach do akcji włączano kolejne powiaty. Od 2001 roku obejmuje ona całe województwo. Akcja potrwa do 20 października.

4 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here