Lubaczów: Pomnik katyński odsunięty w czasie

39

Pomnik przypominający o ofiarach zbrodni katyńskiej, który pierwotnie miał powstać przy ul. Ofiar Katynia w Lubaczowie jeszcze w 2012 roku, nie będzie wybudowany także w tym roku – tak zdecydowali miejscy radni kierując się trudną sytuacją finansową w tegorocznym budżecie.

 

Pomysł „pomnika katyńskiego” pojawił się w 2011 roku, kiedy to władze Lubaczowa otrzymały potwierdzone informacje o tym, że w 1940 roku w Katyniu i Charkowie, zginęło 10 osób (5 osób ur. w mieście) związanych z Lubaczowem. – Wpadliśmy na pomysł, aby postawić pomnik, który będzie przypominał młodym ludziom o tym jakże ważnym wydarzeniu w historii – mówiła wtedy burmistrz Lubaczowa, Maria Magoń dla portalu nowiny24.pl.

Pomnik zaprojektował miejscowy artysta Janusz Szpyt. Miała to być bryła z czarnego granitu z wyrytymi nazwiskami zamordowanych oraz epitafium dla nich. Pomnik wraz z dębami miał powstać na ul. Ofiar Katynia, przed nowym cmentarzem jesienią 2012 roku. Koszt budowy pomnika wstępnie oszacowano na 80 tys. złotych, a władze miały wystąpić do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa z wnioskiem o jego dofinansowanie. Sprawa pomnika, a dokładniej koszt jego budowy wzbudziła spore emocje wśród mieszkańców naszego miasta. Cześć z nich, choć przeciw upamiętnieniu ofiar nic nie miała, to uważała, że w mieście jest wiele pilniejszych i „bliższych ludziom” inwestycji. Budowę pomnika odsunięto w czasie i powrócono do niej przy uchwalaniu budżetu na 2013 rok.

Teraz radni miejscy zadecydowali, że w 2013 roku pomnik także nie powstanie i przesunięto jego budowę o kolejny rok. W budżecie zaplanowano jednak niewielkie środki finansowe na zagospodarowanie terenu przeznaczonego pod przyszłą budowę, zasadzenie dziesięciu dębów katyńskich i wykonanie tablic pamiątkowych z nazwiskami ofiar.

– Powodem takiej decyzji są ogromne oszczędności budżetowe, które szczególnie widać choćby w dziedzinie oświaty. Nie pamiętam w historii naszego miasta tak drastycznych cięć w tym zakresie. Budowa pomnika za takie pieniądze, w tak trudnym finansowo okresie, mija się z celem. Powrócimy do sprawy pomnika w przyszłości, bo ofiary zborni katyńskiej z Lubaczowa na to zasługują – mówi Zenon Swatek, radny miejski.

LISTA OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ ZWIĄZANYCH Z LUBACZOWEM

1. Porucznik Edward Białozorski s. Piotra, ur. 1906-10-14 w Lubaczowie zamordowany strzałem w tył głowy w Charkowie w roku 1940 przez NKWD CERTYFIKAT NR 4113/4471/WE/2011
2. Aspirant Policji Państwowej Józef Margraf s. Jakuba, ur. 1892-12-17 w Lubaczowie zamordowany strzałem w tył głowy w Twerze w roku 1940 przez NKWD CERTYFIKAT NR 4094/10814/WE/2011
3. Major Edmund Wolańczyk s. Józefa, ur. 1894-11-15 w Lubaczowie zamordowany strzałem w tył głowy w Charkowie w roku 1940 przez NKWD CERTYFIKAT NR 4097/2128/WE/2011
4. Porucznik Jerzy Górkiewicz s. Józefa zamordowany strzałem w tył głowy w Charkowie w roku 1940 przez NKWD CERTYFIKAT NR 4114/5163/WE/2011
5. Podpułkownik Antoni Michalski s. Sebastiana, ur. 1891-06-07 w Lubaczowie zamordowany strzałem w tył głowy w Katyniu w roku 1940 przez NKWD CERTYFIKAT NR 4095/565/WE/2011
6. Aspirant Policji Państwowej Stanisław Janiszewski s. Stanisława zamordowany strzałem w tył głowy w Twerze w roku 1940 przez NKWD CERTYFIKAT NR 4098/12359/WE/2011
7. Posterunkowy Policji Państwowej Józef Sobolak s. Juliana zamordowany strzałem w tył głowy na Ukrainie w roku 1940 przez NKWD CERTYFIKAT NR 4115/KT-210/WE/2011
8. Porucznik Mieczysław Mielch s. Jana, ur. 1907-02-17 w Lubaczowie zamordowany strzałem w tył głowy w Charkowie w roku 1940 przez NKWD CERTYFIKAT NR 4096/6289/WE/2011
9. Major Miron Czmyr s. Maksyma, ur. 1908-08-25 zamordowany strzałem w tył głowy w Charkowie w roku 1940 przez NKWD CERTYFIKAT NR 3686/997/WE/2011
10. Pułkownik Franciszek Herzog s. Franciszka, ur. 1894 r. zamordowany strzałem w tył głowy w Charkowie w roku 1940 przez NKWD CERTYFIKAT NR 00154/00136/WE/2008


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

39 komentarze

 1. Przypominam,ze na terenie powiatu lubaczowskiego bandyci z Ukraińskiej Powstańczej Armii wymordowali ponad 1600 osób (słownie tysiąc sześćset) kobiet, mężczyzn i dzieci. Może to właśnie tym ludziom należy się pomnik!!!

 2. oczywiscie ze sie nalezy. Wystarczy przeczytac ksiązki takie jak „Gdy umilkły działa ” albo „Wzburzony San” . Przeczytalem obie i bylem wstrzasniety co Ci zbrodniarze tu wyczyniali . Musi tu takie upamietnienie byc. Poprawnosc polityczna nie ma tu nic do rzeczy skoro tam Bandera moze byc honorowym obywatelem

 3. Każdemu, kto zginą z rąk zbrodniarzy wojennych takich jak UPA, ZSRR należy się cześć i pamięć. Czy to Oficer WP czy też zwykły obywatel. Ci ludzie walczyli między innymi dla nas, byśmy mogli żyć w wolnym kraju, który mógł przecież przestać istnieć na mapach za sprawą III Rzeszy i po części ZSRR.

 4. jak mozna zapomniec? to nasza historia! Niedlugo ten sztuczny twor zwany Unia sie rozleci i tyle bedzie z tej europejskosci. Europejczykami jestesmy geograficznie i kulturowo ale przede wszystkim jestesmy Polakami

 5. Nawet po śmierci są równi i równiejsi, mniej ważni i ważniejsi, poprawni politycznie i niepoprawni, nie ważne że UPA wymordowała ponad 150-200 tys Polaków na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, teraz ważniejsze jest przepraszanie za humanitarną „Akcje Wisła” z 1947 i „wspólne projekty unijne ” z neobanderowcami zza granicy, gdzie stawiają pomniki bandycie banderze i jego kolegom.A nasze władze udają, że tego nie widzą!!!

 6. nie ma pomnika, park stoi i czeka, nie ma obiadów dla dzieci w szkołach, ucina się etaty, nie ma14, to na co burmistrz wydała kasę??????????????????
  Pewnie na nagrody i wyjazd do Grecji z elitą sp1
  Rozbój w biały dzień!!!!!
  I jak znam życie za chwilę usuną mój post i zablokują mnie – jak za komuny zamyka się usta!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. Ciekawe jest, że użytkownik ppp podaje jako przykład edukacji historczynej pozycję „Gdy umilkły działa”; proponuję ponowną wnikliwą lekturę i niepolecanie jej w przyszłości.

 8. Prawdziwy pomnik w lubaczowie stoi obok komedy(Policji) wychwalaja tam (żołnierzy,milicjatów UB SB ORMO)za utrwalanie władzy LUDOWEJ,i żeby nie było ze jest zapomniany stoja tam kwiaty swieczki.Następne dwa w Werchracie ku chwale (żołnierzy UPA)….. Wola wielka ku chwale STIAHA…..Tutaj NIE MA MIEJSCA DLA ,ZOŁNIERZY WRZEŚNIA,KATYNIA,WOŁYNIA,OFIAR UPA

 9. @kaka nie ma racji. Na pomniku koło biblioteki nie było żadnego wspomnienia ani o ofiarach Katynia, ani o ofiarach UPA. Bez przesady, pomnik powstał za komuny, a wtedy Katyń był „tajemnicą publiczną”, nie wolno było o nim wspominać, tak jak przyznawać się np. do walk w Armii Andersa. Tablice wymieniono (i słusznie!), a treść nowych uwzględniać miała tych wszystkich, którzy oddali życie za Polskę. Co do zdania Warszawy – u nas jest takie prawo, że wszelkie tablice na pomnikach musi się uzgadniać z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Pozostaje kwestia, jakim dziwnym przypadkiem więc nietrudno znaleźć pomniki i tablice ku czci różnej maści bandytów – trudno zrozumieć.

 10. w tej wiosce ludzie pracy nie mają, a tu problem z pomnikiem, ludzie zacznijcie od potrzeb mieszkańców, a nie po to by byl kolejny pomnik. Rozumiem potrzebę tego, ale pierdolami się nie czas teraz zajmować. Powinni mysleć nad tym by ludziom żyło się lepiej.

 11. Około 150 Polaków zamordował w kolonii Parośla I na Wołyniu oddział, uznany za pierwszą sotnię Ukraińskiej Powstańczej Armii. Zbrodnia, której dokonano 9 lutego 1943 roku, była pierwszym masowym mordem na ludności polskiej, popełnionym przez UPA.

 12. Roman Szuchewycz- Taras Czuprynka- komandyr UPA lipiec 1943r.
  1. „Śmierć jednego Lacha to metr wolnej Ukrainy”
  „Albo będzie Ukraina albo lechicka krew po kolana”
  „Polaków w pień wyciąć”
  2. Roman Szuchewycz – rozkaz z dn. 25 luty 1944r.
  „…konieczne jest przyspieszenie likwidacji Polaków, muszą zostać całkowicie zgładzeni, ich wioski spalone (…) ludność polską należy zniszczyć”

  3. Roman Szuchewycz – rozkaz z kwietnia 1944r.
  „Unikać walk z Niemcami i Sowietami, stosować uniki i krycia…”
  oraz:
  Rozkaz OUN-UPA do kuszczowych prowidników i referentów „Likwidować ślady polskości.(…) Zniszczyć wszystkie ściany kościołów i innych polskich budynków kultowych. Zniszczyć drzewa przy zabudowaniach tak aby nie pozostały nawet ślady, że tam kiedykolwiek ktoś żył…”

 13. ktoś miał rację: wielokrotnie powtarzane kłamstwo staje się prawdą , wielu z obecnych radnych biegało z czerwonymi krawatami , dla nich Katyń to wymysł „antyradzieckiej propagandy” , To wstyd , że w dyskusji o Pomniku Ofiar tej zbrodni ktoś dorzuca wątek o stołówce w SP 1 , proponuję stołującym się tam nauczycielom , Ewie też , korzystanie z tego samego „kotła” co nieliczni uczniowie .

 14. Anonim jak możesz porównywać pomniki „żołnierzy, milicjatów UB SB ORMO” do pomników banderowców upa. Tak też widzę przed komendą stojące kwiaty, a co nie należą się tym żołnierzom czy milicjantom. Oni umarli inaczej za Polskę, inną śmiercią. Tylko dla ciebie słowo „umacnianie” to mordowanie niewinnych, a dla mnie walka z bandami upa i wypełnienie roty ślubowania do końca.

 15. Anonim jak możesz porównywać pomniki „żołnierzy, milicjatów UB, SB ORMO” do pomników banderowców upa. Tak też widzę przed komendą stojące kwiaty, a co nie należą się tym żołnierzom czy milicjantom. Oni umarli inaczej za Polskę, inną śmiercią. Tylko dla ciebie słowo „umacnianie” to mordowanie niewinnych, a dla mnie walka z bandami upa i wypełnienie roty ślubowania do końca.

Comments are closed.