Lubaczowski rynek odzyska dawny blask

33
fot. Archiwum UM

Prawdopodobnie po wakacjach ruszy przebudowa płyty rynku w Lubaczowie. Po wielu latach starań samorząd będzie miał wreszcie na to pieniądze. Projekt zakłada m.in gruntowną wycinkę drzewostanu. Z bogatej obecnie zieleni na rynku ma zostać tylko 5 drzew. Będzie też nowa nawierzchnia, miejsca parkingowe, latarnie, ławki i fontanna. Odtworzona ma zostać także studnia.

Przy okazji zaplanowano przebudowę podziemnych instalacji. Inwestycja ma być zrealizowana w ramach unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina, jako projekt „Lubaczów – Jaworów dwa potencjały, wspólna szansa”. Całkowita wartość to prawie 1,5 mln euro z czego ok. połowy pochłoną prace w Lubaczowie. Wkład własny samorządu wyniesie ok 70 tys. euro. Projekt zakłada także utworzenie w Lubaczowie Biura Informacji Turystycznej, i organizację wspólnych imprez z ukraińskimi partnerami. W Jaworowie za unijne pieniądze również zmieniany będzie rynek, odnowiona zostanie scena letnia i Dom Narodowy. Samorządowcy czekają teraz na szczegółową umowę przygotowywaną przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Źródło: Polskie Radio Rzeszów


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

33 komentarze

 1. Nie wiadomo jak to będzie z tą współpracą z Ukraińcami przeczytajcie sobie co się dzieje po tamtej stronie granicy:

  „W środę 16 lutego deputowani Jaworowskiej Rady Rejonowej podjęli uchwałę o nadaniu tytułów honorowego obywatela rejonu Stepanowi Banderze i Romanowi Szuchewyczowi. Wcześniej podobne uchwały przyjęły rady miast Jaworów i Nowojaworowsk.
  ” Radni rejonu jaworowskiego zwrócili się także do rad wiejskich, osiedlowych i miejskich na swoim terenie, aby podejmowały podobne uchwały. Rekomendowano im także zmiany nazw ulic Stepana Bandery i Romana Szuchewycza – na ulice Bohatera Ukrainy Stepana Bandery i Bohatera Ukrainy Romana Szuchewycza – podał portal Zik.com.ua.
  Wcześniej Banderę w obwodzie lwowskim uhonorowały w ten sposób miejscowości Truskawiec, Radziechów, Czerwonohrad (dawny Krystynopol), Żółkiew, Dublany, Rawa Ruska, Sokal, Wołświn oraz Lwów, Tarnopol, Iwano-Frankowsk (dawny Stanisławów), Chust (obwód zakarpacki) i Trembowla (obwód tarnopolski).”

  „Rezolucja Rady Powiatu Jarosławskiego

  do Rady Rejonu Jaworowskiego

  w sprawie uhonorowania przez nią Stepana Bandery i Romana Szuchewycza

  przyjęta w dniu 21 marca 2011 r.

  Radni Powiatu Jarosławskiego z oburzeniem i przykrością przyjęli wiadomość
  o nadaniu tytułu Honorowego Bohatera Ziemi Jaworowskiej Stepanowi Banderze
  i Romanowi Szuchewyczowi w dniu 16 lutego 2011 r.

  Ta uchwała kładzie się cieniem na dotychczasowej współpracy i partnerstwie naszych powiatów.
  Stepan Bandera i Roman Szuchewycz to twórcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii OUN-UPA, reprezentują również ideologię nacjonalistyczno – faszystowską. Są odpowiedzialni za ludobójstwo ludności polskiej na Kresach Wschodnich jak również innych narodowości żyjących na tych ziemiach.
  Wierzymy, że w imię poszanowania prawdy historycznej i zachowania stosunków dobrosąsiedzkich, Radni podejmą kroki w kierunku wycofania się ze swej uchwały. Utrzymanie jej w mocy, a co za tym idzie akceptacja ideologii, która usprawiedliwia ludobójstwo spowoduje zamrożenie naszej współpracy aż do rozwiązania umowy o partnerstwie pomiędzy naszymi powiatami.”

  Jak zareagują nasi lubaczowscy radni zobaczymy.

 2. Gdyby chodziło o hetmana Petlurę – jestem ZA!!! To mądry był człowiek, szanowany w świecie. Wystarczyło, że zamordowali go siepacze z NKWD i już do dzisiaj jego dorobek jest kwestionowany przez różne czerwone dziwadła, również polskie. Te szumowiny zrobią wszystko, żeby pokłócić nas i braci Ukraińców, przecież o to chodzi „matuszce” Rossiji. Bandera – precz, Szuchowycz – won, czy nie widzicie, że to prowokacja???

 3. Jakos nie jestem za niszczeniem zieleni….. ten park mozna zrobić inaczej mam kilka planów mniej kosztownych:)) wyłozyc ładną kostkę + ładne łampy….. zrobic od nowic tą wierzyczke na srodku parku i bedzie elegancko.. a nie lac beton.. to nie blokowisko…

 4. do jaco :To nie chodzi o Petlure, tylko o bezpośrednich sprawców „rzezi wołyńskiej”, która pochłonęła przynajmniej 200 000 Polaków okrutnie zamordowanych przez OUN UPA.
  Cytuję „bohatera”szuchewicza naczelnego dowódcę UPA:
  „Śmierć jednego Lacha to metr wolnej Ukrainy, albo będzie Ukraina albo lechicka krew po kolana, Polaków w pień wyciąć.”
  „W związku z sukcesami wojsk sowieckich konieczne jest przyspieszenie likwidacji Polaków, muszą zostać całkowicie zgładzeni, ich wioski spalone (…) ludność polską należy zniszczyć.”
  Przyjacielu Ukraińców zaglądnij sobie na stronę link poniżej:

  http://www.stankiewicze.com/ludobojstwo/index.html

 5. Najlepiej by było zmodernizować park tak jak piszę : MIsikowatyPL dać jakieś fajne lampy w starym stylu, kostkę, wieżyczkę można też by było odnowić i, uruchomić ten wodopój co tam był np. obok postawić jakiś automat z kubkami i można by było sobie pić wodę w upalne dni siedząc na ławeczce wśród zieleni 😉 (byłem gdzieś w którymś z miast w województwie mazowieckim gdzie właśnie tak było dużo osób korzystało z tego) nie wiem dlaczego tak ograniczają tą zieleń przecież park to przyroda a nie beton.. fajnie że zrobią te kilka nowych miejsc parkingowych, bo w ciągu dnia znalezienie wolnego miejsca w centrum miasta graniczy z cudem.

 6. mnie też nie podoba się ta przebudowa rynku, ktoś zabawił sie w architekta, a teraz to co otrzymaliśmy w spadku nie jest najatrakcyjniejsze, ja też uważam, że rada miasta powinna zająć stanowisko w sprawie Bandery, Polacy bardzo wycierpieli, ale czas biegnie do przodu; przebaczmy ale nie zapomnijmy,

 7. Inny układ dla pieszych trzeba zrobić, tak aby był więcej funkcjonalny, szerszy pas deptaka przez srodek, a po obu stronach ławki.Latarnie niższe klosze okrągłe.Zamiast studni w tym miejscu podświetlana fontanna. Wzdłóż chodników od strony ulic niskie drzewa, krzewy itp.

 8. Zamiast studni może seks shop? Bo nie ma ani jednego w Lubaczowie tylko same szmateksy, fryzjerzy i apteki.Miasto musi przecież stawiać na rozwój i politykę prorodzinną i każda zachęta była by mile widziana.

 9. Ja nie zgadzam się na przebudową parku,ponieważ uważam ,że będzie wyglądało jak na pustkowiu czyli bez ławeczek,kwiatów,drzew i zieleni.Tak to nie może być.Park to takie miejsce gdzie każdy człowiek może przyjśc ,odpocząć sobie i poodychać świeżym powietrzem na łonie natury.
  A jeśli chodzi o pijaków to ich z tamtąd wykurzymy,żeby nie zaśmiecali środowiska alkoholem i petami.Niech idą sobie w koncie pić gdzie ich nikt nie widzi a nie w miejscu publicznym.To by było na tyle….Pozdrawiam wszystkich…

 10. ktos wezmie kase za wylozenie betonui ktos wziol kase zeby to zaakceptowac. nasi rzadzacy to tez beton
  bezmozgi- nielepiej wybrukowac alejki zrobic fajne latarnie . podswietlic fajnie drzewa .na srodku postawic fajna plaska podswietlana fontanne , wylozyc nowa trawe i park gotowy a nie beton( w lecie bedzie ostro) i mniejsze koszty.
  Ale im parkingi do urzedu trzeba zeby nie przemeczyli tlustych tylkow od chodzenia
  centrum miasta powinnobyc deptakiem wolne od ruchu samochodow.

 11. do Kasi!

  Jakbyś choć trochę się zainteresowała to byś wiedziała że projekt był zaakceptowany przez poprzednie władze, ale widać niektórzy czyli większośc potrafi tylko dużo mówić, krytykować a nie zna ani sprawy ani realiów.

 12. Ja znam i wiem ze wladzawczesniejsza zakceptowala ten syf i wiem ze juz ciezko zatrzymac ten proces bo maszyna ruszyla ale dobrze wiesz ze nikt nie powinien sie na to zgodzic i duzo osob glosowalo na Pania M z nadzieja ze nie dopusci do tego g….go projektu.
  a druga sprawa to to miasto jest nas wwszystkich a nas nikt nie pytal o zdanie
  co ludzie mysla o tym projekcie a dobrze wiesz ze ludziom sie to nie podoba..

 13. te drzewa rosly kilkadziesiat lat daja cien w lecie i milo sie wsrod nich odpoczywa starszym i mlodszymi pieknie pachnie na wiosne a tak bedziecie mieli smord samochodow urzedasow co sobie parkingi porobia a wytniecie je w jeden dzien -frajerzy!!!!

 14. Nie wycinac zieleni betonowy rynek będzie martwy jest tego przykład w Krosnie . Taka zielen w centrum to unikat wiele przejezdnych jest zachwyconych taka zielenią .mieszkancy w czasie letnich upałow gdzie sie podzieja osoby starsze dzieci młodzież chyba ze pani burmistrz udostepni swój ratusz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here